Basketbalisté Nymburku porazili Olomoucko a jsou ve finále poháru

9. února 2019 16:12 - Nový Jičín
(Aktualizováno: 9. února 2019 18:50)

Basketbalisté Nymburka v semifinále Českého poháru porazili Olomoucko 99:81 a postoupili do finále. V něm v neděli od 17:00 vyzvou Opavu, která udolala Děčín 82:78. Nymburk po 42. výhře v domácím poháru v řadě útočí na třetí triumf v soutěži za sebou a třináctý v historii. Opava může vyhrát pohár pošesté a poprvé od roku 2003. Děčín se od 14:00 utká s Olomouckem o bronz.

 

Šváb David, ČTK

Favorizovaný Nymburk měl převahu pod košem, zejména díky Mikeu Myersovi, který dělal obraně Olomoucka velké problémy a často se dostával k trestným hodům. Po první čtvrtině vedl Nymburk o 17 bodů.

K Myersovi, který nakonec zaznamenal 18 bodů za 16 minut na hřišti, se postupně připojili Alex Davis či Pavel Pumprla. Ten se blýskl i efektní smečí, která zvedla spoluhráče z lavičky. Ve druhé půli převzali taktovku Tomáš Vyoral, Martin Peterka a Jaromír Bohačík, který před zápasem bojoval s virózou a k týmu se připojil až dnes.

"Cíl splněn. Měli jsme zápas pod kontrolou možná až na konec, kdy to bylo trochu divočejší. Ale i tak jsme sil pošetřili dost. Teď si dobře odpočinout na finále," řekl nymburský kapitán Pavel Pumprla, který jako bývalý hráč Opavy přivítal, že se ve finále utká právě se Slezany.

"Znám tam spoustu kluků. A pro kulisu to bude lepší, protože fanoušci Opavy to mají do Nového Jičína blízko. Bude to souboj účastníků Ligy mistrů, repríza předloňského finále poháru a loňského boje o titul. Opava sice letos není tam, kde by chtěla být, ale v Lize mistrů posbírala zkušenosti a mohl by to být dobrý zápas," věří Pumprla.

Opava zkušenosti potvrdila v duelu s Děčínem, který v první půli vedl už o 17 bodů, ale Slezané se dokázali vrátit do zápasu. Postupně skóre snižovali a zejména díky tomu, že dali o 14 bodů více z útočných doskoků, se dostali do vedení.

V závěru se ujal režie zápasu reprezentační rozehrávač Jakub Šiřina, který dal v první půli jediný bod, ale nakonec byl se 16 body spolu se sedmnáctibodovým Václavem Bujnochem nejlepším střelcem Opavy. V posledních třech minutách dal sedm bodů svého týmu v řadě.

"Prostě to na mě vyšlo. V první půli jsem byl jalový, tak jsem byl rád, že jsem ve druhé půli mohl týmu něco přinést a znamenalo to vítězství. Máme třetí vítězství v řadě, což jsme dlouho nezažili. Mělo by se to pozitivně projevit na naší psychice," řekl Šiřina. "Síly se najdou vždy, bude pěkná atmosféra a zahrajeme si pěkný basketbal s mistrem. Věřím, že i v tak úzké rotaci Nymburk potrápíme," dodal.

Finálový turnaj Českého poháru basketbalistů v Novém Jičíně - semifinále:
Olomoucko - Nymburk 81:99 (17:34, 35:55, 55:81)
Nejvíce bodů: Palyza 12, Dedek a Váňa po 11 - Myers 18, J. Bohačík 13, Peterka 12, Wright 11.
Děčín - Opava 78:82 (20:11, 42:37, 63:62)
Nejvíce bodů: Ježek 17, Carlson 12, Kroutil 11, Autrey a Feštr po 10 - Bujnoch 17, Šiřina 16, Kouřil a Kvapil 13.
Nedělní program: 14:00 o 3. místo: Olomoucko - Děčín, 17:00 finále: Nymburk - Opava
ČTK

Časová osa: Míčové sporty

MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.