Svitavští basketbalisté uhájili před play off druhé místo

Basketbalisté Svitav po pěti předchozích porážkách zakončili ligovou nadstavbu vítězstvím 85:78 v Ústí nad Labem a do play off půjdou z pozice druhého nasazeného týmu. Při historicky nejlepším umístění Východočechů po dlouhodobé části byl lepší jen mistrovský Nymburk, který na závěr bez problémů udržel čistý štít a rozstřílel domácí Brno 111:60.

Ilustrační snímek.

Na třetí místo se až z pátého vyhoupl Děčín, který doma porazil 80:69 Pardubice a na základě minitabulky tří týmů přeskočil Východočechy i dosud třetí Olomoucko, jež prohrálo 64:72 na palubovce zbylého jistého čtvrtfinalisty Opavy. Konečné pořadí tím pádem rozhodlo, že Děčín s Opavou a Olomoucko s Pardubicemi jsou prvními jistými dvojicemi pro čtvrtfinále play off.

Svitavští Tuři v Ústí rozhodli v prvním poločase, který vyhráli o dvacet bodů. Pak měli více ze hry domácí, ale na obrat to nestačilo. Lídrem vítězů byl s 22 body Roman Marko, Luboš Kovář přidal 15 bodů a 12 doskoků, Charles Aiken měl bilanci 13-13.

"Přijeli jsme na zápas naprosto zkoncentrovaní, hráli jsme naši hru, v prvním poločase jsme stříleli s vysokým procentem úspěšnosti z dálky. Dali jsme deset trojek, které jsme si dobře připravili," pochvaloval si svitavský kouč Lubomír Růžička výkon z první půle. S druhou už tak spokojený nebyl. "Trápili jsme se, vkradla se do nás nervozita a nepřesnost, ale naštěstí jsme zvítězili. Do play off máme před sebou spoustu práce s doléčením hráčů a přípravou na soupeře, jenž vzejde z předkola," dodal.

Děčín proti Pardubicím ztratil dvouciferné vedení z první čtvrtiny, ale soupeře pustil maximálně do dvoubodového náskoku. V posledním hracím období svěřenci nového trenéra Tomáše Grepla znovu dominovali a vyhráli šestý z posledních sedmi zápasů. "Začátek utkání se nám povedl možná až nečekaně, protože jsme si pomohli střelami zvenku. Pardubice jsou ale velmi kvalitní soupeř, vrátily se do zápasu a utkání pak bylo velmi vyrovnané. Výsledek tomu úplně neodpovídá, ale rozhodovaly maličkosti," řekl Grepl. "Je to veliká výhra a povzbuzení před play off," dodal Lamb Autrey, s 21 body a osmi doskoky nejlepší hráč zápasu.

USK Praha si pojistil triumf ve skupině A2 vítězstvím 96:72 v Ostravě, na kterém se podíleli tři dvacetibodoví střelci Appleby (27), Stevanovič (22 bodů a 10 doskoků) a Vukosavljevič (20) a v předkole se utká s posledním týmem tabulky A1 Brnem. Kolín na závěr nadstavby prohrál v Hradci Králové těsně 81:82 a o postup do čtvrtfinále si zahraje s Ústím nad Labem. Zápasy v sérii na dvě vítězství jsou na programu v pátek, v neděli a případně v úterý.

Nováček soutěže Hradec Králové sice zakončil dlouhodobou část soutěže dvěma výhrami, ale už dříve měl jistotu, že jako poslední tým tabulky bude hrát baráž o účast v NBL s finalisty druhé nejvyšší soutěže.