Živě

Definitivní jistota. Čeští házenkáři si zahrají na mistrovství Evropy

13. června 2019 20:21 - Praha

Čeští házenkáři získali před nedělním závěrečným zápasem kvalifikace doma s Bosnou a Hercegovinou jistotu postupu na lednové mistrovství Evropy. Definitivu jim daly výsledky dnešních dohrávek pátého z šesti kol kvalifikačních skupin. Reprezentanti se minimálně umístí mezi nejlepšími čtyřmi týmy z třetích míst, které na šampionát doprovodí postupující z prvních dvou příček z každé skupiny.

 

Facebook

Svěřenci trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše uhráli v pěti z šesti duelů čtyřčlenné skupiny čtyři výhry a s osmi body vedou tabulku o dva body před druhým Běloruskem a třetí Bosnou a Hercegovinou. Poslední Finsko je bez bodu a naděje na postup.

Podle původních informací měli mít Češi jistotu postupu už po středeční výhře ve Finsku. Evropská házenkářská federace ale pro určení pořadí celků na třetích příčkách započítává jen výsledky s prvním a druhým týmem skupiny, Češi by tak v případě porážky s Bosnou o osm a více gólů mohli klesnout na třetí místo a po odečtu dvou vítězství s Finy mít čtyři body.

Házenkářská radost! Češi slaví postup na evropský šampionát

Po dnešních zápasech je ale jisté, že nejméně ve skupinách 2, 4, 6 a 7 už týmy na třetím místě nemohou po odpočtu dosáhnout na čtyři body. Ve druhé a čtvrté skupině už bylo jasno před dnešními dohrávkami, v šesté skupině pak českému celku nahrály výhry Francie v Litvě a Portugalska v Rumunsku a v sedmé skupině pak vítězství Ruska v Itálii.

Boj o první místo

Reprezentanti budou v neděli v Ostravě proti Bosně bojovat o udržení prvního místa ve skupině. K tomu si může český celek dovolit i prohrát o jeden gól, případně o dva, pokud zároveň vstřelí aspoň 35 branek.

Na třetí místo by národní tým klesl jen v případě porážky o osm a více gólů. Podle Filipa budou jeho svěřenci jednoznačně hrát na vítězství. "Chceme Bosnu doma porazit a skupinu vyhrát," řekl Filip.

Prvenství ve skupině znamená zařazení do prvních dvou výkonnostních košů při losování šampionátu, které se uskuteční 28. června ve Vídni. Na turnaji, jehož hostiteli budou Norsko, Švédsko a Rakousko, se poprvé představí 24 týmů.

Český celek uspěl v šesté z posledních sedmi kvalifikací mistrovství Evropy. Vloni na minulém Euru obsadil šesté místo a vyrovnal maximum v samostatné historii.

ČTK

Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.