Živě

Česko - Bělorusko 3:1 Volejbalistky jsou ve finále Euroligy a zahrají si o Ligu národů

21. června 2019 18:28 - Varaždín

České volejbalistky si zahrají finále Evropské ligy. V dnešním semifinále Final Four ve Varaždínu porazily Bělorusko 3:1 po setech 25:16, 25:15, 23:25 a 26:24 a zároveň si zajistily účast v kvalifikaci o Ligu národů. V sobotním finále se utkají s domácím Chorvatskem, které v druhém semifinále porazilo 3:1 Španělsko.

 

Radek Petrášek, ČTK

Češky mají šanci navázat na triumf v Evropské lize z roku 2012, kdy se radovaly v Karlových Varech. Loni skončily ve Final Four třetí.

„Byl to koncentrovaný výkon od všech reprezentantek. V prvních dvou setech byly hráčky velmi důrazné na servisu, a to byla cesta. Pak sice přišly chyby, ale vrátili jsme se v pravý čas do správného módu a slavíme cenný úspěch," uvedl řecký kouč národního týmu Jannis Athanasopulos

Do Varaždínu přijely bojovně naladěné. "Chceme získat medaili," uvedla smečařka Andrea Kossányiová. Stejně jako v zápasech ve skupině patřila k tahounům týmu a nasázela 17 bodů. Jen o jeden méně si připsala univerzálka Gabriela Orvošová. Šestnácti body se prezentovala nejlepší česká volejbalistka uplynulé sezony Michaela Mlejnková a patnáct měla blokařka Veronika Trnková.

Do Bělorusek se české hráčky pustily zostra. V prvním setu od stavu 5:5 navyšovaly náskok a úvodní dějství vyhrály rozdílem devíti bodů. Ve druhém získaly při podání Kossányiové náskok 4:0 ovládly ho dokonce o deset bodů.

Až ve třetím setu se hra vyrovnala a od stavu 12:12 ztratily Češky čtyři body. Kouč Jannis Athanasopulos zkusil změnu a poslal na palubovku nahrávačku Simonu Kopeckou s univerzálkou Terezu Patočkovou, ale v kontaktu držela tým Kossányiová. Na hřiště se v závěru vrátily kapitánka Pavla Šmídová s univerzálkou Orvošovou, ale set se zachránit nepodařilo.

V dramatické čtvrté sadě volejbalistky vedly 8:5 a 14:12, ale po chybách a pevné obraně Bělorusek prohrávaly 14:18. Zaostávaly ještě 19:22, ale srovnaly na 22:22 a v koncovce dokázaly úspěšným blokem proměnit druhý mečbol.

„Když nás Bělorusko od třetího setu zatlačilo servisem i obranou, ustály jsme to a v koncovce čtvrtého setu jsme se hecnuly, takže se splnilo přání, že po loňském bronzu máme medaili lepší hodnoty. V sobotním večerním finále můžeme opravdu jen překvapit," řekla kapitánka Pavla Šmídová, která je společně s Andreou Kossányiovou jedinou aktivní pamětnicí českého triumfu z roku 2012.

Díky účasti ve finále Evropské ligy poletí příští týden do Limy, kde se koná Challenger Cup. Jeho vítěz se probojuje do Ligy národů 2020.

Final Four Evropské ligy volejbalistek ve Varaždínu (Chorvatsko) - semifinále:
Česko - Bělorusko 3:1 (16, 15, -23, 24)
Rozhodčí: Sokol (Pol.), Rogič (Srb.). Čas: 106 min.
Sestava a body Česka: Kossányiová 17, Purchartová 6, Orvošová 18, Mlejnková 16, Trnková 15, Šmídová 6, libero Dostálová 1 - Kopecká, Patočková 1, Svobodová, Rutarová 2. Trenér: Athanasopulos.
Nejvíce bodů Běloruska: Hareliková 17, Sakolčiková 15.
Chorvatsko - Španělsko 3:1 (21, 22, -23, 20).
kez, ČTK, Sport.cz, Právo

Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.