Francie - Česko 74:61Češky senzační náskok neudržely. Obhájkyním stříbra na úvod ME nakonec podlehly

Riga/Bělehrad

Dlouho si vedly skvěle, ale na senzaci nakonec nedosáhly. České basketbalistky na úvod ME v Rize podlehly obhájkyním stříbrných medailí z Francie 61:74, přestože ještě těsně před koncem třetí čtvrtiny vedly.

Kateřina Elhotová (vpravo) brání Saru Chevaugeonovou z Francie.

V první půli český tým soupeře zaskočil dobře organizovanou obranou, se kterou si Francouzky nevěděly rady. V první čtvrtině si Češky vypracovaly až osmibodový náskok a i když o něj přišly, dokázaly si ho vzít zpět. Ve druhém dějství narostlo vedení na deset bodů. Zásluhu na tom mělo i šest úspěšných trojek z dvanácti pokusů a Češky tak o poločase vedly 35:28.

Po přestávce Francie viditelně přidala a začalo se jí dařit i střelecky. Dokázala tak vymazat devítibodovou ztrátu z úvodu třetí čtvrtiny a před posledním dějstvím vyrovnala na 50:50. Sedm minut před koncem dala Hartleyová trojku, favorita poslala do vedení 56:54 a odstartovala rozhodující obrat.

Českému týmu, kterému kvůli zraněním chybějí nejlepší střelkyně kvalifikace Alena Hanušová, rozehrávačka Petra Záplatová, pivotka Kia Vaughnová a Julia Reisingerová, navíc úplně odešla střelba a téměř pět minut se nedokázal prosadit. Francie si vypracovala až sedmibodový náskok. Vedení pak stříbrné medailistky z posledních tří evropských šampionátů udržely a došly si pro vítězství.

V dalším utkání nastoupí reprezentantky v pátek proti Švédsku. Seveřanky si dnes poradily 67:51 s Černou Horou, se kterou český tým v neděli zakončí základní skupinu.

Na úvod skupiny A, z níž vzejde soupeř českého celku pro případné osmifinále, si Velká Británie poradila 74:60 s domácím Lotyšskem. Ve večerním utkání pak v Rize Španělky deklasovaly Ukrajinu 95:77 a zdárně vykročily za svým cílem, obhájit jako první od roku 1991 titul. K nejlepším střelkyním Španělek patřily další bývalé opory USK - rozehrávačka Marta Xargayová dala 31 bodů a Laila Palauová šestnáct.

Do čtvrtfinále postoupí pouze vítěz skupiny, celky na druhém a třetím místě čeká osmifinále. Na šampionátu se hraje také o šest míst v olympijské kvalifikaci.

Mistrovství Evropy v basketbalu žen v Srbsku a Lotyšsku:
Skupina B (Riga):
Česko - Francie 61:74 (20:19, 35:28, 50:50)
Nejvíce bodů: Hejdová 19, Kateřina Elhotová 15, Březinová 8 - Epoupaová 18, Hartleyová 13, Miyemová 11. Fauly: 16:16. Trestné hody: 8/4 - 10/4. Trojky: 7:10. Doskoky: 36:44.
Švédsko - Černá Hora 67:51 (31:23)
Nejvíce bodů: Zahuiová 21, Abdiová a Halvarssonová po 11 - Johnsonová 15, Mujovičová 11, Pašičová 8.