Česko - Švédsko 71:64Výborně! České lvice otočily na ME takřka ztracený duel, postup je blízko

Riga

Rvaly se o úspěch jako skutečné lvice. České basketbalistky po neskutečném obratu porazily v Rize na mistrovství Evropy Švédsko 71:64 a udělaly důležitý krok k postupu ze skupiny B. Ve třetí čtvrtině se reprezentantky dokázaly vzpamatovat ze ztráty až sedmnácti bodů a dokonale otočily duel. Zářila u toho na mezinárodní scéně debutující Březinová. Poslední zápas základní části čeká v neděli od 14.30 h proti Černé Hoře.

Radost českých basketbalistek na ME v duelu se Švédskem.

Švédky rozehrály zápas lépe, díky 196 cm měřící Zahuiové dominovaly pod košem a po šesti minutách měly pětibodový náskok (8:13). Pak ale na chvíli zlepšená česká obrana do konce první čtvrtiny nedovolila soupeřkám dát koš ze hry a druhé dějství tedy začínalo za nerozhodného stavu 14:14. Národnímu týmu v té chvíli pomohla i aktivita pivotky Renaty Březinové.

Jenže pak zase úřadoval švédský celek účinnou trojkovou střelbou a opět výrazně odskočil ve skóre. Zatímco Češky do půlky utkání proměnily jediný koš zdálky z deseti pokusů, u soupeřek šplhala úspěšnost na 46 procent. Značný rozdíl byl i na útočném doskoku, k tomu měly soupeřky perfektně přečtenou osu hru reprezentantek přes Hejdovou a Elhotovou.

Švédské basketbalistky měly proti Češkám nadějný náskok, ale vedení neudržely.

Od stavu 26:28 dokázaly basketbalistky přerušit šestnáctibodovou šňůrou Švédska pouze dvěma koši Kamily Štěpánové a české manko výrazně narostlo. „Těžko jsem na doskoku přetlačovala Zahuiovou i Halvarssonovou, dávaly nám zabrat hlavně svou tvrdostí pod oběma koši," připustila 30letá pivotka hrající ve francouzské Bretani.

Šestnáct minut před koncem dostalo skóre až hrozivou podobu 32:49, naději ale vykřesalo 12 českých bodů v řadě. Pomohl také agresivnější projev v obraně a Švédky úplně ztratily herní klid. Když se na začátku poslední čtvrtiny opakovaně trefila z trojkové pozice konečně Kateřina Elhotová, převzal národní tým vedení.

Najednou to byl z české strany hodně ofenzivní fičák, což přineslo tři minuty před koncem stav 70:57 a taktickou hrou už reprezentantky z cesty za výhru neuhnuly. Nakonec se vyrovnaly i počtem úspěšných trojek osmi švédským, půlku z nich proměnila odvážná Březinová.

Britky vzdorovaly jen do poločasu

Španělské basketbalistky porazily Velkou Británii 67:59. Obhájkyně titulu zvládly i druhý zápas na šampionátu, na kterém by rády jako první celek od roku 1991 získaly druhé zlato za sebou.

Španělky tak v Rize kralují skupině A, z níž vzejde případný osmifinálový soupeř českého výběru. Velká Británie, která nad favoritem ještě v poločase vedla, je v tabulce druhá před domácím Lotyšskem a Ukrajinou.

Francie po úvodní výhře nad českými reprezentantkami uspěla i podruhé, Černou Horu deklasovala 88:53. Stoprocentně úspěšné jsou zatím na turnaji také týmy Maďarska, které už má jisté čtvrtfinále, a druhého pořadatele ME Srbska, naopak Rusky ještě nezvítězily a hrozí jim vyřazení.