Rubriky:

Míčové sporty

Čína - Česko 3:0 Volejbalistky začaly v olympijské kvalifikaci porážkou

2. srpna 2019 10:30 - Ning-po

České volejbalistky prohrály v prvním utkání olympijské kvalifikace s favorizovanou domácí Čínou 0:3 po setech 18:25, 23:25 a 19:25. Ze skupiny B ve městě v Ning-po postoupí na hry v Tokiu pouze vítězky. V sobotu svěřenkyně řeckého kouče Jannise Athanasopulose nastoupí proti čtvrtému celku z letošní Ligy národů Turecku a v neděli budou hrát s Německem.

 

Archiv Andrea Kossányiová

prohra české volejbalistky s největší pravděpodobností o tokijské hry připravila, naposledy reprezentantky startovaly pod pěti kruhy v roce 1972 v Mnichově. Číňanky jsou naopak úřadující olympijské vítězky z Ria de Janeiro a v domácí hale potvrdily roli favorita na postup, ale Češky jim vzdorovaly hodinu a 20 minut.

"Čínské tornádo nás nesmetlo," napsal na sociálních sítích asistent trenéra Martin Hroch. "Odehráli jsme dobrý zápas a mohli jsme se přesvědčit, že se dokážeme vyrovnat světovým týmům," přidal na svazovém webu Athanasopulos.

Ze dvou třetin zaplněná hala pro 9000 diváků hnala domácí a v prvním setu vydržel vyrovnaný průběh do stavu 5:5. Pak získala Čína náskok a udržela ho do konce. "První set jsme se jen rozkoukávali, abychom v tom druhém už donutili domácí trenérku k oddechovým časům," uvedl Hroch.

Druhou sadu začaly Češky dvoubodovým vedením, pak musely Číňanky i střídat a držely se neustále v závěsu. Riskovaly servis, z čehož sice pramenily chyby, ale druhý set ztratily nejtěsnějším rozdílem. "V koncovce nás připravily o výhru tři na pásce končící servisy," popsal Hroch.

Ve výborné hře pokračovaly volejbalistky i ve třetím setu, v němž po smeči Mlejnkové zvýšily na 7:3. Ještě vedly 8:4 a 14:12, jenže tlaku domácích přes obětavý výkon neodolaly. Od stavu 15:15 ztratily pět výměn za sebou a do konce zápasu získaly už jen čtyři body. "Během jednoho postavení jsme dovolili domácím se nadechnout a uzavřít tak první kvalifikační zápas turnaje," dodal Hroch.

V českém týmu zářila stejně jako při cestě za titulem v nedávné Evropské lize smečařka Andrea Kossányiová, která byla s 16 body nejlepší hráčkou utkání. Obávaná domácí hvězda Ču Tching bodovala dvanáctkrát. "Je to vysoký tým, velmi nás trápila Jüan Sin-jüe, ta měří dokonce 201 centimetrů. Měla úspěšnost 91 procent na útoku, což je obdivuhodné," připomněl Athanasopulos.

"Myslím si, že i přes prohru byl zápas z naší strany vydařený. Do poloviny všech setů jsme byly rovnocenným soupeřem, druhý set jsme dokázaly dotáhnout až do vyrovnané koncovky," řekla blokařka Veronika Trnková. "Škoda koncovky druhého setu a ztráty vedení ve třetím. Jinak si myslím, že jsme ostudu rozhodně neudělaly a postavily se Číně jako rovnocenní soupeři," doplnila kapitánka Pavla Šmídová.

V lednu se ještě uskuteční kontinentální kvalifikace. Ještě sice není znám počet účastníků v evropské části, ale vzhledem k tomu, že Češky chybí po 14 letech na mistrovství Evropy, tak nejspíš o tuto možnost boje o olympiádu přijdou.

Olympijská kvalifikace volejbalistek v čínském Ning-po - skupina B:
Čína - Česko 3:0 (18, 23, 19)
Rozhodčí: Muranaka (Jap.), Paškevič (Rus.). Čas: 79 min. Diváci: 6100
Sestava a body Česka: Kossányiová 16, Orvošová 9, Trnková 9, Mlejnková 4, Šmídová, Purchartová 4, libero Dostálová - Kopecká, Patočková, Holásková, Kozubíková, Janečková. Trenér: Athanasopulos.
Nejvíce bodů Číny: Ču Tching 12, Čang Čchang-ning 11
Turecko - Německo 3:1 (25, 20, -17, 20).
ČTK

Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.