České volejbalistky mají jistou účast na mistrovství světa, muži mají smůlu

21. září 2021 17:18

České volejbalistky si příští rok zahrají po 12 letech na mistrovství světa. Na šampionát, který budou hostit Polsko a Nizozemsko, se mezi 24 týmů dostaly ze světového žebříčku federace FIVB. Českým mužům účast na mistrovství světa v Rusku unikla.

 

"Po olympiádě je světový šampionát druhá nejprestižnější akce. Kvalifikace ženské reprezentace je další výborná zpráva pro celý český volejbal a věřím, že bude sloužit jako motivace dorůstající generaci hráček," řekl manažer reprezentačních týmů Miloslav Javůrek v tiskové zprávě.

Podle Javůrka se po změně v nastavení žebříčku reprezentaci vyplatilo, že odehrála všechna utkání letošní sezony - kvalifikaci ME, na kterém pak ženy došly do osmifinále, a Evropskou ligu.

Volejbalisté Karlovarska a hráčky Liberce vyhráli premiérový Superpohár

"Zúročila se naše několikaletá práce v rámci boje o postavení na rankingu FIVB. V něm totiž rozhoduje každý set a bod. I když jsme se kvalifikovali na evropský šampionát, tak jsme nic nepodcenili a šli do všech zápasů naplno, což nám velmi pomohlo," uvedl Javůrek. Češky jsou aktuálně v pořadí dvaadvacáté a na šampionát se dostaly jako předposlední.

Cílem jsou olympijské hry

"Účast na mistrovství světa zároveň bereme jako první krok k vysněnému postupu na olympijské hry 2024 nebo 2028. To je jednoznačným cílem," konstatoval Javůrek.

Naposledy se české volejbalistky zúčastnily mistrovství světa v Japonsku v roce 2010, kde obsadily pod vedením trenéra Jiřího Šillera patnácté místo. Lepšího výsledku dosáhl národní výběr po rozdělení Československa jen v roce 1994, kdy byl v Brazílii devátý.

Vítězství po 16 letech! Italští volejbalisté ovládli mistrovství Evropy

V éře Československa si volejbalistky z mistrovství světa přivezly dvě bronzové medaile: v roce 1952 z prvního MS v historii a poté v roce 1960.

Muži se sice po postupu do čtvrtfinále mistrovství Evropy v Ostravě posunuli v žebříčku na 30. místo, ale na účast na MS jim to nestačilo. Posledním kvalifikovaným týmem je Čína, která je v pořadí FIVB dvaadvacátá. Čeští volejbalisté hráli na MS rovněž naposledy v roce 2010.

ČTK

Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty


ME ve volejbale 2021

Mistrovství Evropy ve volejbale se letos hraje na území čtyř států - kromě Česka je to také Estonsko, Finsko a Polsko, kde se také 19. září rozhodne o všech medailistech. Česká reprezentace je ve skupině B a své zápasy hraje v Ostravě. Vítězství obhajují volejbalisté Srbska.