Rubriky:

Míčové sporty

Opora USK Vaughnová zažádala o české občanství. Pomůže reprezentaci na ME?

2. května 2016 12:01 - Praha

Americká basketbalistka Kia Vaughnová zažádala o české občanství. Opora ZVVZ USK Praha a nejužitečnější hráčka loňského Final Four Euroligy již získala povolení k trvalému pobytu, a pokud by půjde vše podle plánu, mohla by reprezentovat Česko už na domácím mistrovství Evropy v příštím roce.

 

Vít Šimánek, ČTK

"Kia minulý týden dostala povolení k trvalému pobytu a požádala o české občanství. Teď je to ve vyřizování ministerstva vnitra," řekl manažer USK Marek Kučera na pondělní tiskové konferenci. "Myslí to opravdu vážně. Navíc říkala, že jestli v USA zvolí za prezidenta (Donalda) Trumpa, tak už se tam nikdy nevrátí," dodala trenérka Natália Hejková.

Devětadvacetiletá rodačka z New Yorku působí v Praze už od roku 2012 a Česko si oblíbila. Zůstala tu i loni, kdy jako hvězda Euroligy měla několik jiných nabídek. Už delší dobu pracuje na tom, aby získala občanství, a nyní se to zdá na dobré cestě.

Jelikož v americké reprezentaci má velkou konkurenci, mohla by v případě zisku občanství posílit český národní tým. Aktuálně většina evropských reprezentací zařazuje do svých týmů naturalizované Američanky, které většinou hrají rozhodující roli. Pravidla FIBA umožňují mít v reprezentaci jednu rodačku z jiné země.

Stihne ME?

"Zatím to ještě není jisté, ale je jasné, že v současném stavu národního týmu, kdy končí zlatá generace, by se nám taková posila hodila. Budu rád, když to dobře dopadne. Ona už je totiž na české holky zvyklá a zná se s nimi, navíc je velmi dobrá do party a nehraje si na hvězdu," řekl reprezentační trenér Ivan Beneš.

"Věřím, že se to stihne a byrokracie proběhne rychle. Byla by škoda, když už se to vyřizuje, aby se to nestihlo do šampionátu," dodal.

Vaughnová bude muset u řízení prokázat i znalosti o České republice a základy českého jazyka. "Věřím, že na ni nebudou přísní. Občanství dostává plno jiných lidí, tak proč by to neměla dostat hráčka, která může pomoci nároďáku," dodal Beneš.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty