Rubriky:

Míčové sporty

Ludwigová, Walkenhorstová - Sluková, Hermannová 2:0

Němky byly nad jejich síly, Sluková s Hermannovou získaly na ME stříbro

5. června 2016 16:11 - Biel
(Aktualizováno: 5. června 2016 17:57)

Beachvolejbalistky Markéta Sluková a Barbora Hermannová získaly na mistrovství Evropy ve švýcarském Bielu stříbrné medaile. V nedělním boji o titul nestačily na německé obhájkyně zlata Lauru Ludwigovou a Kiru Walkenhorstovou a s favoritkami prohrály jasně 14:21 a 15:21.

 

Georgios Kefalas, ČTK/AP

Sluková s Hermannovou získaly pro český plážový volejbal první evropskou medaili po čtrnácti letech. Čtvrté české zlato ale nepřidaly, to v začátcích ME vybojovali Eva Ryšavá se Soňou Novákovou v letech 1996 a 1998 a Marek Pakosta a Michal Palinek v roce 1996. Sluková navíc v Bielu převzala individuální cenu pro nejužitečnější hráčku šampionátu.

"Jsme nadšené, protože jsme sem odjížděly se zraněním a unavené po cestování a nebyly jsme si jisté, jestli budeme schopné hrát na sto procent. Ale za výkony až do finále na sebe můžeme být pyšné, protože jsme hrály dobrý volejbal a dalo se na to hezky koukat," řekla v telefonickém rozhovoru s ČTK Sluková, která si do Švýcarska přivezla z turnaje v Moskvě pohmožděný prst na noze. "Můžeme být spokojené s tím, co jsme předvedly. Máme spoustu cenných bodíků a krásný zážitek."

Němky dominovaly hlavně na podání

Už ve skupině neměly Sluková a Hermannová proti úspěšné německé dvojici šanci a podobně vypadalo i finále. Češky vedly jen krátce na začátku prvního setu po bloku Slukové 2:1, ale pak už se rozjely bez chyb hrající Němky naplno.

Na mokrém písku a v chladu na břehu jezera dominovaly Ludwigová s Walkenhorstovou především na servisu. Podání směřovaly na čáry a na příjmu dělaly Hermannové problémy. Občas se tak Češky k šancím na bod ani nedostaly. Skvělou hru z předchozích zápasů jim soupeřky neumožnily. "Bylo vidět, že jsou čerstvější. Neustále jsme byly pod tlakem. Výborně podávaly," řekla Sluková.

České hráčky měly dobré okamžiky, ale pod tlakem více chybovaly a s přibývajícím časem improvizovaly. V obou setech brzy prohrávaly o pět bodů a ztrátu už se jim nepodařilo dohnat. Stříbrem nicméně dosáhly nečekaného a životního úspěchu.

Holky brečí, ale vyspí se a budeme pracovat

"Jsem na svůj tým pyšný. Tenhle výsledek je skutečně výjimečný," řekl Simon Nausch, rakouský trenér páru a přítel Slukové, a dodal: "Holky mají velkou touhu a chuť se učit nové věci. Teď trošku pláčou, protože chtěly vyhrát, ale až se vyspí, tak si rozebereme chyby, vrátíme se do tréninku a budeme na nich pracovat."

Sluková s Hermannovou byly nasazené až jako číslo 16 a po devíti společných měsících přidaly stříbro ke zlatu z říjnového turnaje Světového okruhu v Antalyi. "Tam to bylo taky cenné, nechtěla bych tenhle úspěch nadřazovat, ale tady jsme se, myslím, přiblížily blíž k volejbalu, který chceme hrát," porovnala Sluková.

Na oslavu stříbra nebudou mít hráčky příliš sil. "Jsme v takovém stavu, že jsem zralá na to hned padnout někam do postele, ale asi si maličkou skleničku dáme," řekla Sluková. Z Bielu se v pondělí přesunou domů a vynechají příští týden Grand Slam v Hamburku. "Musíme doléčit zranění, nabrat síly a potrénovat, protože nás pak čekají další turnaje a Kontinentální pohár," poukázala Sluková na turnaj, v kterém budou za necelé tři týdny bojovat o šanci kvalifikovat se na olympijské hry v Riu de Janeiro.

Ludwigová oslavila na ME rekordní devátou medaili, z toho čtvrtou nejcennější. Dva evropské tituly má se Sarou Gollerovou. "Nemám slov. Všechno fungovalo a hrály jsem dobře jako v tréninku," řekla třicetiletá Ludwigová na kurtu.

Mistrovství Evropy v plážovém volejbalu v Bielu (Švýcarsko):
Muži:
Finále:
Nicolai, Lupo (6-It.) - Semjonov, Krasilnikov (10-Rus.) 2:1 (15, -13, 12)
O 3. místo:
Fijalek, Prudel (12-Pol.) - Brouwer, Meeuwsen (2-Niz.) 2:0 (17, 19)
Ženy:
Finále:
Ludwigová, Walkenhorstová (1-Něm.) - Sluková, Hermannová (16-ČR) 2:0 (14, 15)
O 3. místo:
Borgerová, Bütheová (3-Něm.) - Birlovová, Ukolovová (13-Rus.) 2:0 (20, 17)
ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty