Rubriky:

Míčové sporty

Kritiku za amatérismus si s Nauschem vyříkal. Teď chce Lébl zvednout i muže

16. listopadu 2016 18:28 - Praha

Sám si na olympiádě plážový volejbal před šestnácti lety zahrál, teď je Martin Lébl zodpovědný i za to, aby měl v budoucnu pod pěti kruhy co nejvíce nástupců. Před měsícem se stal šéfem úseku českého beachvolejbalu. V nelehké situaci, kdy svaz řeší kauzu „ztracených" miliónů po zpronevěře jednoho ze zaměstnanců.

 

Jan Handrejch, Právo

„Samozřejmě je to obrovský problém, nemá cenu ho zlehčovat. Selhaly kontrolní mechanismy, pověst je pošramocená a práci nám to komplikuje," připouští.

I tak má ale v hlavě spoustu projektů, jak k písečným kurtům přivést co nejvíce hráčů i diváků. O přísun dětí se v posledních letech vydatnou měrou postarala svými úspěchy zejména Markéta Sluková. Nejprve s Kristýnou Kolocovou a nyní s Barborou Hermannovou. Lébl přitom loni rozpad páru Kolocová, Sluková označil za amatérismus a trenéra Simona Nausche za tento krok ostře kritizoval. „Byly to mé profesní komentáře, které jsem tehdy tak cítil. Se Simonem jsme měli na to téma debatu a udělali za tím tlustou čáru," říká Lébl.

Sám si kartu nedá

Ve čtvrtek proběhne v Praze i dalších městech akce Zažij beachvolejbal, kde si můžou děti zadarmo sport vyzkoušet a sledovat trénink nejlepších českých párů. Počet registrovaných dětí už se v Česku počítá nikoliv na stovky, ale na tisíce. „Na nás je, abychom tu masu neprošustrovali a dokázali z toho něco vygenerovat. K tomu je třeba i zkvalitnění trenérského zázemí," plánuje Lébl, jenž sám dokázal sbírat úspěchy s reprezentací, v Itálii i Belgii.

Jeho dlouhodobou vizí je navýšení počtu českých párů na olympiádě. V Riu se představily jen Sluková s Hermannovou. „Holky jsou pořád naše želízko číslo jedna, věřím, že se tam objeví," říká Lébl s výhledem na Tokio 2020. „A mým dalším osobním cílem je vrátit na olympiádu i český mužský beachvolejbal, i když ta cesta bude hodně dlouhá," tuší 36letý Lébl, který ještě letos na mistrovství republiky skončil s Janem Dumkem čtvrtý. „Ale už hraju jen pro zábavu, divoké karty si dávat nebudu," směje se.

Michal Osoba, Sport.cz, Právo

Zrušit