Rubriky:

Míčové sporty

Elhotová opět ve střelbě trojek zastínila mužské hvězdy

29. prosince 2016 22:30 - Děčín

Jen v málo sportovních disciplínách se dá říci, že by mužům vládla žena. Ale ve střelbě trojek tomu tak alespoň v českém basketbalu je. Už podruhé za sebou ovládla střeleckou soutěž v rámci exhibičního Utkání hvězd NBL zástupkyně ženské ligy Karolína Elhotová. Oproti loňsku přitom neměla ani výhodu delšího časového limitu.

 

Ondřej Hájek, ČTK

Před rokem měla stejně jako další tři ženské účastnice soutěže na 25 střel o 15 vteřin více než muži, tentokrát se ale časového bonusu sama vzdala. "Chtěla jsem, aby to bylo spravedlivější a férovější. Když bych měla více času, mohla bych si střely lépe připravit," vysvětlila česká reprezentantka a hráčka mistrovského celku ZVVZ USK Praha.

Tentokrát v 1. kole předčila své kolegyně ze ŽBL Kateřinu Zavázalovou, Alenu Huňkovou a Terezu Peckovou ziskem 17 bodů. Mezi muži se soutěže zúčastnili loňský finalista Lukáš Palyza, Terrell Lipkins, Jaromír Bohačík a Michal Křemen, který nakonec s 15 body prošel do finále. V něm si však zkušená opora Brna o jeden bod pohoršila. Naopak Elhotová se ještě zlepšila a s 18 body vyhrála.

"Je to skvělý zážitek a jsem moc ráda, že jsem obhájila. Docela jsem si i věřila, i když jsme byla nervózní," přiznala Elhotová, jejíž starší sestra Kateřina málem soutěž vyhrála před dvěma lety. Tehdy ji ale ve finále v závěru přestřílel nejlepší trojkař v historii NBL Pavel Miloš.

Ke triumfu Elhotové pogratuloval i domácí favorit a nejčastější střelec trojek v lize Lukáš Palyza, který s ní prohrál už loňské finále a který je aktuálně nejlepším trojkařem NBL. "Dala víc než my, tak si to zasloužila. Je to dobrá střelkyně. Má střelu pěknou, hezký oblouk. Až na patnáctisekundovku, kdy se nemohla trefit, jí to tam padalo konstantně. Gratuluji," pronesl Palyza, který jen kvůli pomalejšímu času prohrál 1. kolo s Křemenem.

"Michal svému synovi říká, aby okoukal moji střelu, že ji mám prý pěknou, ať prý střílí jako já. No a pak mě porazí. Takže dává synovi za vzor někoho, kdo střílí hůř než on. Možná by se měl spíš jeho syn dívat na svého tátu," usmíval se Palyza.

V USK nejlepší není

Elhotové k triumfu pomohlo i to, že v USK má k dispozici tréninkovou pomůcku v podobě mechanického podavače míčů. "Shooting gun mi míč přihrává přímo do ruky a já odstřílím třeba 600 střel, což trvá okolo hodiny," řekla Elhotová. "Ten stroj znám z reprezentace, je to fajn," souhlasil Palyza.

Na trénincích USK však prý Elhotová v konkurenci zahraničních opor v čele s druhou nejlepší střelkyní Euroligy Sonjou Petrovičovou nejlepší není. "Nejlepší rozhodně nejsem. Tam máme jiné kapacity," připustila.

Hráče si však nebude dobírat, že soutěž znovu vyhrála. "To určitě ne. Je to sice skvělý pocit, ale také vím, že je to něco jiného než při hře. Beru to s nadhledem," dodala.

Ostatní ženské účastnice soutěže však připouštějí, že jim udělalo radost, že znovu soutěži vládla žena. "Ta rivalita tam trochu je, moc jsme jí fandily, protože je super, že to zas vyhrála holka. Kluci to taky určitě chtěli zlomit a vrátit to na stranu chlapů," řekla vicemistryně světa z roku 2010 Tereza Pecková. "Proti chlapům je těžké vyhrát, natož to obhájit. Kája má ale skvěle nastříleno a předvedla super výkon," dodala.

ČTK

Rallye Dakar 2020

Tradiční Rallye Dakar se letos jede od 5. do 17. ledna v Saudské Arábii. Závod odstartoval ve městě Džidda, cílovou destinací bude Al-Kiddija. Závodníky čeká celkem dvanáct etap, během nichž absolvují 7900 kilometrů. Na startu je 31 českých závodníků včetně Aleše Lopraise nebo Martina Prokopa.