Fenerbahce - Barcelona 68:65 PP

Fenerbahce s Veselým zabralo a udolalo Barcelonu

6. dubna 2017 22:01 - Istanbul
(Aktualizováno: 6. dubna 2017 23:10)

Basketbalisté Fenerbahce Istanbul zakončili základní fázi Evropské ligy výhrou 68:65 po prodloužení nad Barcelonou a do play off půjdou z páté pozice. Ve čtvrtfinále tak narazí na Panathinaikos Atény a vyhnou se dvěma největším favoritům Realu Madrid a CSKA Moskva, které mohli potkat v případě porážky. Český pivot Jan Veselý pomohl tureckému celku pěti body a čtyřmi doskoky.

Vlastimil Vacek, Právo

Fenerbahce šlo do zápasu po třech porážkách v řadě a pádu na sedmou příčku. Důležitý zápas však zvládlo, přestože velkou část duelu prohrávalo.

Domácím hrdinou byl Bogdan Bogdanovič, který pět vteřin před koncem srovnal na 58:58 a poslal duel do prodloužení. Většinu utkání se přitom srbský střelec trápil, pak ale dal 12 bodů svého týmu v řadě a zařídil vítězství. Nejužitečnějším hráčem zápasu byl pivot Ekpe Udoh, který zaznamenal 9 bodů, 15 doskoků, tři asistence a čtyři zisky.

V dresu Barcelony vstřelil čtyři body veterán Juan Carlos Navarro, který tak zaokrouhlil počet bodů v soutěži na 4000, což se mu povedlo jako prvnímu euroligovému hráči v historii.

Čtvrtou příčku a výhodu domácího prostředí pro čtvrtfinále si zajistil Panathinaikos Atény. Řecký celek se sice na palubovce Maccabi Tel Aviv v první půli trápil, ale druhou vyhrál o 30 bodů a zvítězil 81:61.

Fenerbahce k pátému místu pomohla i překvapivá domácí porážka Vitórie, která prohrála s Žalgirisem Kaunas 79:84. Na Fenerbahce se tak v tabulce už může dotáhnout jen další turecký tým Efes, který má ale horší bilanci ze vzájemných zápasů.

Dařilo se druhému z českých reprezentantů v soutěži Blakeu Schilbovi, který v dresu Galatasaraye zaznamenal 16 bodů, čtyři doskoky a čtyři asistence a měl velkou zásluhu na výhře 84:79 na hřišti Bambergu. Galatasaray zakončil sezonu na 12. místě a play off hrát nebude.

Evropská liga basketbalistů - 30. kolo:
Fenerbahce Istanbul - FC Barcelona 68:65 po prodl. (za domácí Veselý 5 bodů, 4 doskoky)
Bamberg - Galatasaray Istanbul 79:84 (za hosty Schilb 16 bodů, 4 doskoky, 4 asistence)
Maccabi Tel Aviv - Panathinaikos Atény 61:81
Laboral Vitória - Žalgiris Kaunas 79:84.
1. Real Madrid 29 22 7 2488:2273 51
2. CSKA Moskva 29 21 8 2529:2301 50
3. Panathinaikos Atény 30 19 11 2326:2234 49
4. Olympiakos Pireus 29 19 10 2252:2137 48
5. Fenerbahce Istanbul 30 18 12 2286:2244 48
6. Laboral Vitória 30 17 13 2445:2376 47