Rubriky:

Míčové sporty

Basketbalisté Nymburka získali čtrnáctý titul v řadě

23. května 2017 20:19 - Nymburk

Basketbalisté Nymburka získali počtrnácté za sebou český titul. V odvetě finále NBL doma porazili Děčín 70:56, přitom si po výhře 82:71 v úvodním duelu mohli dovolit i o deset bodů prohrát. Děčín se potřetí za sebou musí spokojit s druhým místem.

 

Josef Vostárek, ČTK

Nymburk překonal basketbalový rekord brněnských "Žabin", které v letech 1996 až 2008 vybojovaly třináct titulů v řadě. Zároveň potvrdil dominanci v NBL, kde za celou sezonu jen dvakrát těsně prohrál.

Nejužitečnějším hráčem finále byl vyhlášen kubánský křídelní hráč mistrovského celku Howard Sant-Roos, který byl v obou utkáních nejlepším střelcem s 27 a 21 body.

"Lidé si možná myslí, že to vyhráváme jen tak, protože máme na dresu Nymburk, ale faktem je, že jsme v hale zavření od srpna a makáme minimálně stejně jako ostatní. Troufám si říct, že i víc. Jako samozřejmost to neberu, je to příjemný pocit. Splnili jsme roli favorita, což je důležité," řekl nymburský kapitán Jiří Welsch.

"Děčín byl velmi dobrý soupeř do finále, což bylo dané jejich momentální formou a tím, že jsou dobrý tým. Ten formát jim dával větší energii a naději na dobrý výsledek a možná i na titul. Tyhle faktory když se daly dohromady, tak to bylo velmi dobré finále," ocenil soupeře Welsch.

Děčín se v první polovině odvety držel ve hře. Oproti předchozímu utkání zachytil úvod a nepouštěl soupeře tak často do brejků. Navíc se mu dařila střelba i obrana nájezdů domácích a v prvních minutách vedl. Pak ale Nymburk výrazně zlepšil obranu jeden na jednoho a začal si budovat náskok.

Hosté se však nevzdali, rovněž velmi dobře bránili a díky dopichu Tomáše Pomikálka spolu s klaksonem drželi v poločase jednobodový rozdíl ve skóre. Jenže třetí část patřila favoritovi vedenému Sant-Roosem a rozehrávačem Eugenem Lawrencem.

Od 25. do 30. minuty předvedli domácí šňůru 9:0 a definitivně vzali Děčínu naději na titul. V poslední čtvrtině už si Nymburk náskok hlídal, i když dal prostor dalším hráčům z lavičky, a směřoval k mistrovským oslavám. Děčínští basketbalisté ale i tak sklidili od svých fanoušků ovace a skandování: "Pro nás jste mistři".

"Byl to hezký basketbal. Kdybychom doma zahráli lépe první čtvrtinu, tak by to mohlo být ještě zajímavější, ale myslím, že si to i tak všichni užili," řekl děčínský kapitán Jakub Houška. "Víme, jak je Nymburk silný, přesto jsme bojovali, drželi s nimi krok, ale pak nám asi trochu došly síly, utekli nám a bylo to těžké. Druhé místo je pro nás letos trochu překvapení, protože Pardubice měly silný tým. Takže sezona je super," dodal Tomáš Vyoral, se 13 body nejlepší střelec Děčína.

Finále play off ligy basketbalistů - odveta:
Nymburk - Děčín 70:56 (18:18, 32:31, 55:42)
Nejvíce bodů: Sant-Roos 21, Lawrence 15, Benda 11 - Vyoral 13, P. Houška 11, Pomikálek 10. Fauly: 17:21. Trestné hody: 22/17 - 16/11. Trojky: 9:5. Doskoky: 43:44. První zápas: 82:71.
Konečné pořadí NBL:
1. Nymburk
2. Děčín
3. Pardubice
4. Opava
5. USK Praha
6. Kolín
7. Svitavy
8. Ústí nad Labem
9. Brno
10. Jindřichův Hradec
11. Ostrava
12. Prostějov
ČTK

ČT sport Rusko - Samoa dnes 12:15
20190924T12:15:00+0200
Rusko vs. Samoa
Rusko vs. Samoa
Rusko
Samoa

Časová osa: Míčové sporty

MS v basketbalu 2019

Mistrovství světa v basketbalu proběhne od 31. srpna do 15. září v Číně. Všech dvaatřicet týmů je rozděleno do osmi skupin po čtyřech účastnících. Každá skupina se odehraje v jiném městě. Česká reprezentace sehraje tři utkání v základní skupině E v Šanghaji.