Rubriky:

Míčové sporty

Basketbalistům bude na ME chybět vítěz Euroligy Veselý

2. srpna 2017 13:12 - Praha
(Aktualizováno: 2. srpna 2017 13:49)

Česká basketbalová reprezentace se musí na zářijovém mistrovství Evropy obejít bez klíčového hráče Jana Veselého. Letošní vítěz Evropské ligy s Fenerbahce Istanbul se rozhodl nepřipojit k národnímu týmu z rodinných důvodů a potřebě si odpočinout před další sezónou. Informovalo o tom vedení týmu.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Veselý má za sebou dvě skvělé sezóny, v předchozí patřil ke kandidátům na nejužitečnějšího hráče Euroligy, letos dokonce druhou nejlepší soutěž světa po NBA pomohl Fenerbahce vyhrát. A dlouho se zdálo, že se dobrou formu bude snažit na evropském šampionátu využít k vylepšení předloňského českého maxima v podobě sedmého místa. Jenže nakonec trenérovi Ronenu Ginzburgovi oznámil, že se do přípravy nezapojí.

"Je to pro nás překvapení, protože jsme doufali, že bude s týmem, ale bohužel se rozhodl, že nepojede. Samozřejmě nejsme jediná reprezentace, která přišla o důležitého hráče, ale pro český tým je to velká ztráta a naši situaci to dělá mnohem těžší než na začátku," uvedl Ginzburg.

"Je mi líto, ale nebudu součástí reprezentace na letošním EuroBasketu. Mám po dlouhé, náročné a úspěšné sezóně s Fenerbahce a jsem fyzicky i psychicky vyčerpán," přidal v tiskové zprávě Veselý, který se chce věnovat i rodině a novomanželce.

"Na konci července jsem se oženil, což pro mě bylo osobně obrovsky důležité a cítím, že se nemůžu během dvou týdnů adekvátně připravit na náročný turnaj, jako je EuroBasket. Risk zranění a špatné formy a tím poznamenání příští sezony může mít hodně negativní vliv," vysvětlil své rozhodnutí. "Není pro mě jednoduché nebýt součástí týmů, ale bohužel je moje neúčast nejlepším řešením. Přeji klukům vše nej a samozřejmě je budu na dálku povzbuzovat," dodal.

Český tým se tak dostal do složité situace, protože Gunzburgovi vypadli hned tři ze čtyř pivotů, kteří poslední dva roky reprezentovali. Kromě Veselého nemá k dispozici ani Petra Bendu a Pavla Houšku. Zůstal jen Patrik Auda, ke kterému musí vybrat nastupující generaci. O místo pod košem tak bojují Kamil Švrdlík z Pardubic, Adam Pecháček z Obradoira, Martin Peterka z Nymburku a poprvé po třech letech by se v národním týmu mohl objevit Ondřej Balvín.

Právě 217 centimetrů vysoký pivot španělské Grand Canarie, který se loni snažil probojovat do NBA, by se mohl stát důležitou postavou a oživit bývalou spolupráci ze Sevilly s rozehrávačem Tomášem Satoranským. Po zranění kotníku ze závěru minulé sezóny individuálně trénoval v USA a nyní má zájem se připojit k reprezentaci, nejprve ale musí dostat povolení od svého nového zaměstnavatele.

"Doufám, že budou upřímní a féroví a Ondrovi umožní na mistrovství startovat," uvedl Ginzburg. "Nicméně to něco o českém basketbalu vypovídá, když ztratíte jednoho pivota a musíte dát šanci mladým hráčům, nebo veteránům, kteří na téhle úrovni ještě nehráli," dodal.

Ve hře je také stále možnost, že by se zapojil i Američan s českým pasem Blake Schilb, který reprezentoval v předchozích dvou letech a patřil do základní sestavy. Hráč na pozice dva až čtyři v uplynulé sezóně hrál Euroligu za Galatasaray, tam mu však skončila smlouva a hledá nového zaměstnavatele.

"Pokud by podepsal smlouvu, tak by se připojil, ale nikdy nevíte kdy a jestli vůbec nějakou smlouvu podepíše," prohlásil Ginzburg. "Já tomu ale moc nevěřím. A jsem z toho zklamaný, protože jsem s ním pracoval a několikrát jsem s ním mluvil stejně jako vedení reprezentace. Ale je to jeho rozhodnutí," přidal.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty