Chorvatsko - Maďarsko 67:58Maďarsko na úvod ME trápilo Chorvaty, ale po boji prohrálo

Kluž

Největší soupeř českých basketbalistů v boji o postup ze základní skupiny C mistrovství Evropy Maďarsko začal turnaj v Kluži porážkou 58:67 s Chorvatskem. Favoritovi ale Maďaři byli vyrovnaným soupeřem a Chorvatsko rozhodlo až v poslední čtvrtině. Obhájce titulu Španělsko začal výhrou 99:60 nad Černou Horou.

Maďaři byli od začátku utkání výrazně nabuzenější i díky podpoře několika stovek svých fanoušků v klužské hale Polivalenta. Celý duel s papírově druhým nejsilnějším celkem ve skupině drželi krok a ještě do poslední čtvrtiny šli za těsného vedení.

Pak ale Chorvatsko potvrdilo své zkušenosti a kvalitu a zejména díky hvězdám z NBA Dariu Šaričovi (15 bodů) a Bojanu Bogdanovičovi (23 bodů) splnilo roli favorita. Maďarsko však bojovným výkonem poslalo varování českým basketbalistům před pondělním vzájemným zápasem, který by měl podle papírových předpokladů rozhodovat o postupu ze skupiny do play off.

Komplikací by ale pro Maďarsko mohly být zdravotní potíže opory Ádáma Hangy, který zápas nedohrál. "Věřím, že příště nastoupím. Dohrál bych i dnes, ale trenér to nechtěl riskovat," řekl Hanga na tiskové konferenci.

Hlavní favorit turnaje Španělsko vstoupil do skupiny C snadnou výhrou nad Černohorci o 39 bodů, přestože jeho opory ve druhé půli odpočívaly. Nejlepšími střelci byli bratři Willy a Juancho Hernangomezové, kteří dali 18 a 13 bodů.

Klíčová postava španělského celku Pau Gasol za 19 minut hry stihl deset bodů, osm doskoků a pět asistencí. Diváky ze sedadel zvedal zejména rozehrávač Sergio Rodríguez, který už v první čtvrtině předváděl exhibiční kousky a za 14 minut hry nasbíral sedm bodů a deset asistencí.

Černohorce nezachránil ani pivot z NBA Nikola Vučevič, který sice dělal soupeři problém pod košem, ale nakonec kvůli menší úspěšnosti střelby nasbíral jen 16 bodů.

Ve skupině D vyhrála Belgie 103:90 nad Velkou Británií. Nejlepším střelcem utkání byl s 21 body bývalý hráč Nymburku Maxime de Zeeuw. Srbsko pak splnilo roli favorita proti Lotyšsku, ale na výhru 92:82 se hodně nadřelo. Hvězdou utkání byl s 30 body vítěz Euroligy Bogdan Bogdanovič. Za Lotyšsko dali 23 bodů Dairis Bertans a 18 bodů Kristaps Porzingis.