Maďarsko - Česko 85:73Basketbalisté nezvládli klíčový duel, jejich postupové plány se hroutí

Martin KézrSport.czPrávo

Zřejmě klíčový duel ME čeští basketbalisté nezvládli! V Kluži prohráli s Maďarskem 73:85 a jejich šance na postup ze skupiny se dostala do teoretické roviny. Národní tým od začátku prohrával a v dalším průběhu hlavně nedokázal uhlídat hvězdu soupeře Hangu, jenž nasázel 31 bodů. Vzkřísit naději mohou Češi jedině případnou úterní výhrou nad Černohorci.

Zleva Rosco Allen Maďarska a český pivot Patrik Auda.

Maďaři vstoupili do utkání výrazně lépe, mohli se spolehnout na přesnou střelbu a už po třech minutách vedli 11:2. České mužstvo trochu vzpamatoval až oddechový čas, prapor zvedl pivot Auda hrající se zabandážovaným pravým kotníkem, který si podvrtnul proti Španělům.

Reálně do hry se reprezentanti vrátili ale až v závěru první čtvrtiny poté, co šestibodovou šňůrou snížili na 16:22. Blíž ve skóre je však Maďaři nepustili, spoléhali přitom na výborný střelecky výkon čerstvé barcelonské posily Hangy. Proměnil totiž v zápase šest z devíti trojkových pokusů a takřka se nemýlil z pole.

Česká obrana měla vůbec značný problém se živým basketbalovým projevem soupeře. Těžko se hrálo i dirigentovi Satoranskému, jemuž Maďaři věnovali mimořádnou pozornost a doslova mu viseli na rukou. Na začátku třetí čtvrtiny pak národní tým čekal tři minuty na koš a dvouciferná ztráta skóre se mu tak nedařila snížit.

Ve 28. minutě po čtvrté trojce z ruky Palyzy to bylo z českého pohledu už jen 54:61, jenže myšlenky na obrat nebyly na místě. Maďaři udávali rytmus, hlídali si vedení, a přestože ke konci se snažil hodně brát zodpovědnost na sebe Satoranský, prohru už odvrátit nebyl schopen.

„Maďaři nastoupili do utkání s tím, že je to pro ně otázka života a smrti, zatímco nám scházela energie a bylo velkou chybou, že jsme nechali soupeře rozehrát. Hanga vydařeným úvodem nabral sebevědomí, pak byl k nezastavení. Takový výkon jsem od něj ještě neviděl," uvažoval trenér Ronen Ginzburg.

Aby Češi mohli ještě pomýšlet na osmifinále, musí bezpodmínečně zvítězit v úterním duelu s papírově silnější Černou Horou. Šanci na postup by mohli mít v případě výhry Rumunska nad Maďarskem o 10 až 13 bodů na základě minitabulky. „Nevyšlo to, jak jsme chtěli, ale musíme na to zapomenout. Ještě máme před sebou zápasy s Černou Horou a Chorvatskem, v nich musíme nechat na hřišti duši," tvrdil Patrik Auda.

Chorvatsko pomohlo Čechům

Basketbalisté Chorvatska porazili na mistrovství Evropy Černou Horu 76:72 a pomohli tím i českým reprezentantům. Výhra Černé Hory by totiž ještě více snížila jejich šance na postup po dnešní prohře s Maďarskem. Takto mají po třetím hracím dnu Češi, Maďarsko i Černá Hora po jedné výhře. Naopak Chorvatsko je stoprocentní.

Chorvaté na třetí vítězství zadělali už v úvodu, poté co do utkání vstoupili šňůrou 15:0. Vedení si drželi celý zápas, i když se soupeř vrátil do hry. Dvacet vteřin před koncem se ještě Černohorci snažili trojkou o vyrovnání, ale Chorvatsko už výhru nepustilo.

Nejlepším střelcem utkání byl s 23 body Chorvat Bojan Bogdanovič, na straně Černé Hory, která bude v úterý soupeřem Čechů, dal 22 bodů Tyrese Rice a 17 přidal Bojan Dubljevič.

V istanbulské skupině D se na vítězné vlně drží Rusko, které porazilo i Belgii (76:67) a také je bez porážky. Rozehrávač Aleksej Šved i ve třetím utkání na turnaji pokořil hranici 20 bodů.

Lotyši vyhráli nad Velkou Británií 97:92, přičemž vedli už o 29 bodů, ale v závěru šetřili síly a dovolili soupeři snížit. Kristaps Porzingis přispěl k vítězství 28 body, dalších 22 bodů přidal Davis Bertans. Britům nepomohlo ani 23 bodů pivota Gabea Olaseniho a musí vyhrát oba poslední zápasy se Srbskem a Ruskem, aby mohli myslet na postup.

Utkání skupiny C ME basketbalistů v Kluži (Rumunsko):
Maďarsko - Česko 85:73 (23:16, 44:33, 66:58)
Nejvíce bodů: Hanga 31, Vojvoda 18, Perl 12, Allen 10 - Satoranský a Palyza po 18, Auda 15, Hruban 12. Fauly: 21:21. Trestné hody: 24/16 - 12/9. Trojky: 9:6. Doskoky: 37:32.
Chorvatsko - Černá Hora 76:72 (25:17, 43:31, 62:52)
Nejvíce bodů: Bogdanovicč 23, Šarič 14, Ukič a Tomas po 9 - Rice 22, Dubljevič 17, Vučevič 12.
Španělsko - Rumunsko 91:50 (21:19, 41:27, 70:35)
Nejvíce bodů: J. Hernangómez 18, M. Gasol a Oriola po 11, Sastre 10 - Moldoveanu 15, Nicolescu a Calota-Popa po 6.