Černá Hora - Česko 88:75Basketbalisté neměli proti Černohorcům šanci na úspěch a musí balit kufry

Kluž

Naděje na postup definitivně zhasla. Čeští basketbalisté prohráli na ME v rumunské Kluži s Černou Horou vysoko 75:88, když celý zápas marně dotahovali a poslední naději na postup reprezentantů pak měli v ruce jejich soupeři. Domácí Rumuni ale neporazili Maďarsko a národní tým tak ví, že bude ve čtvrtek po posledním utkání ve skupině s Chorvatskem balit kufry.

Český basketbalista Patrik Auda (vpravo) se snaží zakončit přes bránícího Bojana Dubljeviče z Černé Hory. Přihlížejí zleva Martin Peterka, Marko Todorovič a Tyrese Rice.

„Dopadlo to špatně. Nejvíc mě mrzí, že tým nebojoval tak, jak by měl," říkal zklamaný trenér Ronen Gizburg, jenž po šampionátu zřejmě u národního týmu skončí.

Černá Hora se na šampionátu opírá pod košem o 213 centimetrů vysokého pivota Vučeviče, který nastupuje v základní sestavě Orlanda v NBA a proti Čechům nasbíral 17 bodů a 14 doskoků. Když se národní tým při jeho obraně snažil si vypomoci zdvojením, soupeř to nemilosrdně trestal trojkou z volného prostoru. Celkem jich Černá Hora nastřílela neuvěřitelných šestnáct.

Na obrat chybělo sebevědomí

Favorit vedl od začátku. Česká obrana měla vůbec značný problém s jeho živým basketbalovým projevem. Duel se zlomil v závěru druhé čtvrtiny, kdy Černohorci odskočili už na rozdíl 17 bodů. V úvodu druhé půle sice Češi dali rychle tři trojky, ale soupeř na to odpovídal stejnou zbraní. Reprezentanti pak už neměli energii ani sebevědomí na to, aby porážku odvrátili. V poslední čtvrtině jen zmírnili podobu porážky.

„Nenašli jsme nic, čím bychom Černou Horu zastavili. Ztráceli jsme na doskoku a ukázalo se, jak moc nám tady chybí podkošová síla a někdo kdo udělá dvanáct doskoků na zápas, jako Honza Veselý," připomněl zklamaný Tomáš Satoranský klíčovou absenci pivota, který vyhrál s Fenerbahce Euroligu, ale pozvánku do národního týmu odmítl.

„Šlo nám o všechno, jenže jsme neukázali charakter," mrzelo českého rozehrávače, podle nějž týmu chyběla identita „Nemáme někoho, kdo by se naštval a, promiňte mi ten výraz, zjebal to v šatně. Chtělo by tam říct si i ostřejší věci, ale hlavně pak ty emoce ukázat na hřišti," uvedl pro ČTK Satoranský.

Německo - Itálie 61:55 (29:29),
Izrael - Gruzie 91:104 po prodl. (49:47, 89:89)
Skupina C (Kluž):
Černá Hora - Česko 88:75 (24:17, 49:34, 78:55)
Nejvíce bodů: Vučevič a Ivanovič po 17, Pavličevič 13, Sehovič 12 - Auda 14, Satoranský 13, Peterka a Palyza po 11, čtvrtiny 24:17, 25:17, 29:21, 10:20. Fauly: 23:18. Trestné hody: 11/6 - 18/15. Trojky: 16:8. Doskoky: 37:39.
Chorvatsko - Španělsko 73:79
Rumunsko - Maďarsko 71:80.
1. Španělsko 4 4 0 362:239 8
2. Chorvatsko 4 3 1 290:267 7
3. Černá Hora 4 2 2 292:298 6
4. Maďarsko 4 2 2 271:283 6
5. ČR 4 1 3 287:334 5
6. Rumunsko 4 0 4 247:328 4