Německo - Francie 84:81Basketbalisté Francie a Litvy vypadli už v osmifinále ME

Francouzští basketbalisté vypadli na mistrovství Evropy už v osmifinále po prohře 81:84 s Německem a nenavážou na medaile z předchozích tří šampionátů. Mistři Evropy z roku 2013 naposledy mezi osmi nejlepšími celky chyběli v roce 1997. Německo je ve čtvrtfinále po deseti letech. Selhali i obhájci stříbra Litevci, kteří po vítězství ve své skupině B překvapivě v osmifinále nestačili na čtvrtý tým skupiny A Řecko 64:77 a teprve podruhé za posledních osm šampionátů neprošli do čtvrtfinále.

Ukrajinec Denis Lukašov v nájezdu pod slovinský koš, brání ho Aleksej Nikolič.

Němci překvapili svými výkony už v základní skupině B, ve které obsadili druhé místo. Chvíli se zdálo, že přesun z Tel Avivu do Istanbulu jim neprospěl a s Francií prohrávali až o jedenáct bodů. Pak ale zavelely opory Dennis Schröder a Daniel Theis a ve třetí čtvrtině se Němci ujali vedení.

Ještě pět minut před koncem opět vedla Francie, ale pak přišly dvě rychlé trojky Němců, šňůra 8:0 a Francie už nenašla odpověď. V posledních 30 vteřinách sice Evan Fournier, s 27 body nejlepší střelec utkání, dokázal pěti body zápas zdramatizovat, Němci ale výhru nepustili. Přitom od roku 1993 prošli do čtvrtfinále, jen když měli k dispozici svou největší hvězdu Dirka Nowitzkého, který letos národnímu týmu chybí.

Německé basketbalisty ve čtvrtfinále čeká vítěz duelu mezi Španělskem a Tureckem.

Litva na posledních dvou turnajích byla ve finále a i letos patřila mezi favority. A nic na tom nezměnila ani úvodní nečekaná prohra s Gruzií. ostatní duely ve skupině vyhrála a proti Řecku neměla mít problémy. Jenže od čtvrté minuty začala ztrácet a Řecko uteklo až na rozdíl 17 bodů.

Slovinsko zůstává bez porážky

Pět minut před koncem se sice Litvě povedlo po stíhací jízdě stáhnout manko na pouhé čtyři body, jenže koncovku ovládli Řekové 14:5 a v klidu si došli pro postup.

Bez porážky zůstává Slovinsko, které zdolalo Ukrajinu 79:55, ačkoli duel nevyšel Goranu Dragičovi. Dosud nejlepší střelec šampionátu proměnil jen dvě z dvanácti střel a skončil na pěti bodech. Zastoupily ho však další dvě hvězdy týmu Anthony Randolph a Luka Dončič.

Itálie utnula spanilou jízdu Finska, které v základní skupině vyhrálo čtyři z pěti zápasů a nestačilo jen Slovince. Jenže v osmifinále nedokázal soupeř českých basketbalistů v blížící se kvalifikaci o MS navázat na své výkony a prohrál 57:70. Itálie rozhodla už v první čtvrtině, kterou vyhrála 30:17 zejména díky Marcovi Belinellimu, který byl s 22 body nejlepším střelcem zápasu. Italům se naopak povedlo uhlídat finskou hvězdu Lauriho Markkanena na pouhých čtyřech bodech.