Rubriky:

Míčové sporty

Slovinsko - Španělsko 92:72 Španělští basketbalisté titul na ME neobhájí, v semifinále podlehli Slovinsku

14. září 2017 22:18 - Istanbul

Basketbalisté Slovinska v semifinále mistrovství Evropy překvapivě porazili obhájce titulu Španělsko 92:72 a budou hrát své první finále v historii. Zároveň mají jistou premiérovou medaili. Španělsko naopak nepotvrdilo roli největšího favorita turnaje a nenaváže na tituly z let 2009, 2011 a 2015.

 

Osman Orsal, Reuters

Šlo o souboj jediných dvou neporažených celků turnaje, ovšem papírovými favority byli Španělé. Jenže těm se od úvodních minut příliš nedařila střelba, zatímco Slovinci proměnili prvních pět trojkových pokusů. První čtvrtinu tak vyhráli 25:19, k čemuž přispělo osm různých střelců, a nastolili ráz utkání.

Vedení si udržovali do poločasu a čekalo se, že Španělé vlétnou do druhé půle, ovšem opak byl pravdou. Slovinci rychle odskočili na dvouciferný rozdíl a nedali celku, ve kterém je osm hráčů se zkušenostmi z NBA, žádnou šanci.

Důležitou roli sehrál Gasper Vidmar, který právě ve třetí čtvrtině svůj tým držel nejen v útoku, ale i v obraně, kde spolu s Anthonym Randolphem uhlídal bratry Gasoly. Nejlepší střelec v historii ME Pau Gasol zakončil duel na 16 bodech, jeho bratr Marc zaznamenal 12.

Na straně Slovinců byli s 15 body nejlepšími střelci Goran Dragič a Randolph, Vidmar přidal 13 bodů, ale celkem osm hráčů mělo sedm a více bodů, zatímco u Španělů jen čtyři.

Slovinci nyní budou čekat na finálového soupeře, který vzejde z pátečního utkání Ruska se Srbskem. Poražený se utká se Španělskem o třetí místo.

ME basketbalistů - semifinále:
Slovinsko - Španělsko 92:72 (25:19, 49:45, 73:57)
Nejvíce bodů: G. Dragič a Randolph po 15, Prepelič 13, Vidmar 12, Dončič 11 - P. Gasol 16, Rubio 13, M. Gasol 12, Rodríguez 9.
ČTK

Časová osa: Míčové sporty

Rallye Dakar 2020

Tradiční Rallye Dakar se letos jede od 5. do 17. ledna v Saudské Arábii. Závod odstartoval ve městě Džidda, cílovou destinací bude Al-Kiddija. Závodníky čeká celkem dvanáct etap, během nichž absolvují 7900 kilometrů. Na startu je 31 českých závodníků včetně Aleše Lopraise nebo Martina Prokopa.