Česko - Nizozemsko 1:3Statečný boj s obhájkyněmi stříbra. Prohra nemohla vzít volejbalistkám radost z postupu

České volejbalistky prohrály na ME s Nizozemskem 1:3. Už před svým posledním vystoupením v ázerbajdžánské Gandže ale věděly, že se jim splní tajné přání o postupu ze skupiny smrti. Když Belgie prohrála i potřetí shodným výsledkem 1:3, získal národní tým jistotu účasti mezi elitní dvanáctkou. Pro vyřazovací fázi ME se Češky přesouvají do metropole Baku, tam budou v úterý bojovat o postup do čtvrtfinále s Běloruskem.

České volejbalistky oslavují (ilustrační foto)

Pošesté za sebou dokázala volejbalová reprezentace žen na evropském šampionátu projít ze skupiny. Zápas s Nizozemskem byl sice přímý soubojem o druhé místo v tabulce, ale z českého pohledu skutečně až tolik neřešil. Reprezentantky už před zápasem naznačovaly, že jim je tak trochu jedno jestli v baráži o čtvrtfinále narazí na Bělorusky nebo Chorvatky.

Americký trenér Morrison posílal v nizozemském dresu na palubovku jen těch devět hráček, které se při minulém šampionátu podílely na zisku stříbra. První set měl přesto naprosto vyrovnaný průběh. Až za stavu 21:22 dokázaly soupeřky při servisu Plakové uhrát tři míče v řadě, přičemž ten poslední znamenal proměnění setbolu.

Na úvod druhé sady Nizozemky utekly brzy ve skóre na uklidňující rozdíl (11:5), protože předváděly výrazně lepší příjem v poli a byly i důraznější v útoku. Českému týmu se už nedařilo tolik tlačit servisem, dostal se do útlumu a při rozhodnutém stavu nechal kouč Pommer na chvíli odpočívat opory a set dohrávaly náhradnice.

Ve třetím dějství ale reprezentantky zmobilizovaly síly, měly o hodně pestřejší volejbalový rejstřík. Agresivnějším podáním dostávaly Nizozemky do úzkých. Do koncovky setu si přinesly hodně slibný stav 21:16, aby pak při velké obětavosti v poli využily hned první setbol.

Najednou se karta obrátila, Češky si proti favoritkám daleko víc dovolily. Byly důraznější, mohly se opřít o servis a vedly 19:14, jenže soupeřky pěti body v řadě srovnaly skóre. V napínavé koncovce navíc video sudí přiznal sporný balón Nizozemkám, které pak zužitkovaly druhý setbol a po více než dvou hodinách slavily výhru.