Česko - Švýcarsko 62:35Basketbalistky ukázaly svou sílu, se Švýcarkami si v klidu poradily

Splnily doma povinnost proti outsiderovi skupiny v podobě jasné výhry rozdílem sedmadvaceti bodů. České basketbalistky pokračují v úspěšné jízdě kvalifikací ME, když na pražské Královce porazily Švýcarsko poměrně v klidu 62:35. Základ byl ve výborné obraně, která ve druhé polovině utkání dovolila soupeřkám nastřílet jen třináct bodů.

Zleva Lenka Bartáková z ČR a Evita Herminjardová ze Švýcarska.

Dvě trojky Švýcarek na začátku přitom trochu zamotaly děj, takže ve 4. minutě prohrávaly vysoce favorizované Češky 5:10. Šňůrou třinácti bodů otočily reprezentantky docela rychle skóre. Přes výškovou převahu pod košem však měl národní tým, který šetřil lehce zraněnou kapitánku Kateřinu Elhotovou, potíže s tvrdostí soupeřek a proto i ztrácel na doskoku.

Vedení z ruky české hráčky sice nepustily, ale uklidňující dvouciferný náskok si vybudovaly teprve ve třetí čtvrtině zásluhou daleko preciznějšího bránění a záblesků rychlého přechodu do útoku. Čtvrthodiny před koncem byl stav 44:25, když se rozstřílela mladší ze sester Elhotových.

Trenér Svitek dlouho držel v pravidelné rotaci deset hráček a únavou odpadající Švýcarky pak začínaly kupit chyby i ztráty míče a přestaly se úplně prosazovat v útoku. V posledním dějství se pak dostaly na hřiště i obě české debutantky. Vedle Pudlákové to byla i ve španělské lize působící 19letá pivotka Reisingerová, která si dokonce stihla zapsat pět bodů.

„Holky celou dobu dobře, agresivně bránily, ale jak moc chtěly v útoku, tak jim to trochu skřípalo. Než se naše hra dostala do správných obrátek, musel jsem trochu zvýšit hlas," říkal trenér Štefan Svitek.

„Nevím, jestli to bylo trošku, já spíš měla dojem, že trenér dal dost nahlas najevo, abychom zabraly. Švýcarky byly hodně tvrdé v soubojích, hrály dost živelně a na takový styl nejsme zvyklé. Od třetí čtvrtiny už to bylo přesně podle plánu," říkala Karolína Elhotová.

Její sourozenkyně Kateřina s bolavým kolenem nehrála. „Věřím, že Kačka bude brzy v pořádku. Karty jsou teď rozdané tak, že v únoru budeme o první místo ve skupině bojovat s Belgičankami, ale to bude úplně jiný oříšek," dodává mladší ze sester.

Kvalifikace ME 2019 basketbalistek - skupina G
Česko - Švýcarsko 62:35
Nejvíce bodů: Karolína Elhotová 13, Pecková 12, Hanušová 9, Voráčková a Vaughnová po 6 - Giroudová 17, Foraová 7, Franchinaová 4, Baumannová a Tomezzoliová po 2, 900 diváků, čtvrtiny 16:10, 10:12, 23:7, 13:6.
Belgie - Německo 103:60 (28:17, 52:25, 89:41).