Dánsko - Estonsko 3:2Čeští florbalisté se ve čtvrtfinále MS utkají s Dánskem, Slovensko prohrálo s Lotyšskem

Čtvrtfinálovým soupeřem českých florbalistů na MS v Praze budou ve čtvrtek od 19:30 Dánové, kteří v předkole play off porazili Estonsko 3:2. Slovensko s českým trenérem Petrem Koutným podlehlo v boji o čtvrtfinále Lotyšsku 1:6 a bude hrát o 9. až 12. místo. Lotyši se utkají v pátek od 15:10 s favorizovaným Švédskem.

Zprava Jannik Wede Trolle z Dánska, Adam Widercrantz z Estonska a brankář Dánska Mike Trolle.

Dánové, kteří skončili předloni na šampionátu v Rize pátí, zůstali po porážkách s Norskem 3:9, s Finskem 1:7 a debaklu se Švédskem 0:25 ve skupině B bez bodu poslední. Estonci na ně ale nestačili a po výhrách v nižší výkonnostní skupině C nad Austrálií (11:5), Polskem (4:3) a Thajskem (11:4) na posun mezi nejlepší osmičku nedosáhli.

Estonští florbalisté dvakrát odpověděli na vedení soupeře, ale napotřetí už to nedokázali. Postup týmu švédského trenéra Mikaela Karlberga zajistil Skov Nielsen.

Lotyši překvapení nedopustili

Lotyši po prohře se Švýcarskem (3:7) překvapili v neděli domácí Česko (4:3), ale po pondělní prohře s Německem (4:5) a skončili v základní skupině A poslední. Slováci výkonnostně nižší skupinu C s Kanadou, Singapurem a Japonskem ovládli podle předpokladů bez ztráty a se skóre 45:6.

Slováci sice vedli od třetí minuty po gólu Lukáše Mráze z Bulldogs Brno, jednoho ze 13 krajánků z české superligy v Koutného výběru, ale ještě v první třetině Lotyši stav otočili a v závěrečném dějstvím přidali čtyři branky. Dvakrát se trefili Edžus Cerinš a Klavs Jansons.

Šestašedesátiletý Koutný před dvěma roky v Rize dovedl Slováky k 9. místu. Nejlepším jejich výsledkem je osmá pozice z roku 2012 z Curychu, kde je vedl jiný český kouč Jan Holovka.

Mistrovství světa florbalistů v Praze:
Předkolo play off:
Lotyšsko - Slovensko 6:1 (2:1, 0:0, 4:0)
Branky: 9. a 45. Cerinš, 13. a 55. Jansons, 58. Trekše, 60. Kovalevskis - 3. Mráz.
Dánsko - Estonsko 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)
Branky: 8. Odfeldt, 46. Schmidt, 52. Skov Nielsen - 33. Kareliusson, 47. Tamme.
Norsko - Austrálie 10:0 (3:0, 4:0, 3:0)
Branky: 3. a 41. Kvisvik, 7. a 24. Jansson, 34. a 53. Kronberg, 40. a 48. Olesen, 3. vlastní Hammarlund, 32. Bjerknes.
18:30 Německo - Kanada (Arena Sparta Podvinný mlýn).