ČR - Finsko 1:5České florbalistky podlehly i podesáté na MS Finsku

Bratislava

České florbalistky prohrály na mistrovství světa v Bratislavě v důležité bitvě o nasazení do play off s Finskem 1:5. Proti úřadujícím vicemistryním neuspěly ani v desátém souboji na světových šampionátech. V pondělí od 17:30 čeká tým trenéra Miroslava Janovského poslední duel v základní skupině A s Norskem, v kterém půjde o přímý postup do čtvrtfinále.

Česká brankářka Jana Christianová se snaží zmařit šanci Elly Alankové z Finska.

Kapitánka Martina Čapková litovala, že český tým dlouho herně vyrovnanou bitvu neproměnil v lepší výsledek. "Hrály jsme hodně na míčku a nenechávaly jsme Finkám moc prostoru. Byly jsme docela i trpělivé, ale zlomily to šance, které jsme nedaly," řekla Čapková.

Český tým v pátek vstoupil do turnaje výhrou nad Lotyšskem 8:3, Finky dnes své účinkování na šampionátu zahájily. Opatrný začátek nabídl minimum šancí, ale v sedmé minutě se radoval z vedení favorit.

Od levého mantinelu vyslala nenápadný pokus Elina Kujalaová a balónek propadl za brankářku Christianovou. Ta musela i v dalším průběhu úvodního dějství řešit nebezpečnější situace, přesto měly velké šance na vyrovnání Kubišová a Krupnová.

V druhé třetině pevná česká obrana nepouštěla Finky do šancí a Janovského výběr vyčkával na brejky. V 28. minutě se do něj dostala Kapcová, ale nezamířila přesně. Na druhé straně kryla Christianová střelu Luomaniemiové i dorážku Kauppilaové.

Ve 34. minutě Seveřanky zvýšily. Manninenová se rozeběhla z rohu vlastní poloviny, z dálky vystřelila a trefila odkrytou levou horní stranu české branky. Ještě zvýraznit náskok mohla Rantanenová, která se dostala před Christianovou, ale neuspěla.

Finky si hlídaly náskok a v 45. minutě ještě pojistily vedení. Christianová stihla vyrazit pokus Kauppiové, ale do prázdné branky dorazila balónek Wickmanová. Siltanenová přišla o čistý štít až před polovinou třetí třetiny po gólu Krupnové.

Velkou šanci zdramatizovat závěr měla Ratajová, ale nezamířila přesně a Finky si ještě v závěru dvěma góly vylepšily skóre. Při power play skórovala do prázdné branky Karoliina Kujalaová a pak překonala Christianovou ještě Karjalainenová.

Podle kouče Miroslava Janovského by musely české hráčky k úspěchu s Finskem přidat k dobré obraně a minimálním ztrátám balónku ještě vysokou produktivitu. "Góly nám dnes chyběly. Dýchalo by se nám líp, kdybychom do půlky zápasu jeden gól dali. V závěru tam také byly šance. Naštěstí to není play off a máme šanci opravy," uvedl Janovský, jehož přáním bylo porazit Finky a mít šanci vyhnout se v případném semifinále Švédkám.

"Pokud nepředvedou Švýcarky nějakou velkou show se Švédskem, tak bude semifinále velká dřina, ale samozřejmě nás ještě čeká nejdřív čtvrtfinále," doplnila Čapková, která si užila atmosféru před 1089 diváky. S Lotyšskem totiž do Hant Arény s kapacitou 4200 míst zavítalo jen 170 příznivců.

"Včera to bylo hodně komorní. Byly jsme z toho hodně zklamané a možná to trošku i poznamenalo začátek zápasu. Dneska to bylo neskutečné a hodně mi to připomnělo atmosféru z domácího mistrovství v Brně a Ostravě," dodala Čapková.

Mistrovství světa florbalistek v Bratislavě:
Skupina A:
ČR - Finsko 1:5 (0:1, 0:1, 1:3)
Branky a nahrávky: 49. Krupnová (Ratajová) - 7. E. Kujalaová (Kauppilaová), 34. Manninenová (Luomaniemiová), 45. Wickmanová (Kauppiová), 59. K. Kujalaová (E. Kujalaová), 59. Karjalainenová (Ella Alanková). Rozhodčí: Lehmann, Manser (oba Švýc.). Bez vyloučení. Diváci: 1089
Sestava ČR: Christianová - Jiráková, Čapková, Leirová, Koníčková, Billá, Plášková - Kapcová, Krupnová, Ratajová - Mlejnková, Urbánková, Řepková - Kubišová, Enenkelová, Žurková. Trenéři: Miroslav Janovský, Lenka Bartošová a Sascha Rhyner
Norsko - Lotyšsko 3:2 (2:2, 0:0, 1:0)
Branky: 1. Gillbergová, 8. Einstulenová, 52. Gidskeová - 8. Garklavová, 15. Garbareová
1.Finsko11005:12
2.ČR21019:82
3.Norsko11003:22
4.Lotyšsko20025:110
Skupina B:
Švýcarsko - Polsko 14:1 (5:1, 4:0, 5:0)
Branky: 13., 40., 47. a 60. Wikiová, 11., 48. a 59. Scheideggerová, 1. a 28. Ulberová, 3. a 53. Rüttimannová, 12. Gämperliová, 22. Spichigerová, 24. Zwinggiová - 17. Krzywaková