Rubriky:

Ostatní

O titul s obrovským břemenem. Dvoumetrový Hanzal se nasoukal Šonkovi do kokpitu

16. listopadu 2018 23:35 - Dallas

Český pilot Martin Šonka se v Dallasu připravuje na rozhodující závod sezony, ve kterém bude z druhého místa průběžného pořadí útočit na titul mistra světa série Red Bull Air Race. Nečeká ho jednoduchý úkol, Američan Goulian má před ním náskok pěti bodů, Australan Hall je jen o dva body zpět. Přípravy na závod mu zpestřila vzácná návštěva v hangáru, když se za ním přišli podívat Radek Faksa, Roman Polák a Martin Hanzal, čeští hokejisté z Dallas Stars.

 

martin-sonka.cz

Návštěva borců z NHL mu udělala radost. Do hangáru přišli Roman Polák, Radek Faksa a dvoumetrový Martin Hanzal, který se dokonce nasoukal Šonkovi do kokpitu. "Neměl to úplně jednoduché, ale dokázal to," směje se pilot. "Vždycky je příjemné, když vás přijde navštívit krajan. Vím, že kluci mají nabitý program, ale jsem rád, že to vyšlo. Snad se jim tady líbilo. Nabídli nám, že bychom se na oplátku mohli jít mrknout na jejich zápas proti Bostonu, kde hraje Pastrňák s Krejčím. Moc rádi bychom šli, ale začínají nám tréninky a bude hodně práce. Musíme být připravení, takže nám hokej asi nevyjde, rozhodně jim ale budu držet palce," ujišťuje Martin Šonka.

Před posledním závodem rozhodně nic nepodcenil. Kromě týdne, kdy si plnil sponzorské povinnosti v Evropě, pobýval s týmem v USA skoro měsíc. Téměr celou dobu se pracovalo na letadle a na přípravách na závod.

"Nejen kvůli poslednímu závodu, který je teď samozřejmě nejdůležitější, ale také kvůli příští sezoně. Letadla se totiž po závodě rozeberou a uvidíme je až na startu nové sezony v Abu Dhabi. Takže v pauze nebude žádný prostor pro úpravy a vylepšení. V Arizoně u našeho mechanika Lance Wintera je stabilně krásné počasí a teplo, takže jsme mohli pracovat. Horší už to ale bylo s přeletem sem do Fort Worthu," popisuje Šonka.

Studená fronta mu dala pořádně zabrat

Z Arizony do Dallasu je to sice jeho závodním strojem pár hodin letu, jenže podmínky nebyly zrovna optimální. Když Šonka startoval z Arizony, bylo krásných 25°C, cestou se ale pořádně ochladilo. "Studená fronta, která přecházela, mi dala pořádně zabrat. V Dallasu bylo dokonce lehce pod nulou. I když jsem byl nabalený, mrznul jsem pořádně. V závoďáku není žádné topení a hodiny sedíte bez pohybu přikurtovaní k sedačce. V hotelu jsem se pak musel naložit do horké vany, abych vůbec rozmrzl," líčí.

Počasí se ale i v Dallasu lepší a závodní víkend by měl proběhnout bez problémů. Ve hře o titul jsou před posledním závodem tři piloti. Čech Šonka, Američan Goulian, Australan Hall. "Je pro mě čest, že s takovými piloty mohu bojovat o titul. Jsou to v letectví velká jména, skvělí piloti. Doufám, že českým fanouškům uděláme radost."

Šonka o titul bojoval i loni. Přišel o něj až úplně posledním letem sezony. "Zkušenost máme a může nám pomoct. Budeme se ale soustředit pouze na sebe. Věřím, že když zaletíme náš optimální výkon, máme velkou šanci uspět. Závod bude rozhodně napínavý," těší se Šonka.

Kopfstein se loučí se starým motorem

Druhý český pilot se na území Texasu naposledy proletí s motorem, který jej provázel po celou dobu jeho působení v nejprestižnější letecké soutěži na světě. Petr Kopfstein neprožívá šťastnou sezonu. I když dokázal bodovat v šesti ze sedmi závodů, patří mu třináctá příčka v celkovém pořadí. Symbolem neúspěchů může být motor, se kterým Team Spielberg létá už třetí sezonu. Předtím s ním navíc závodil legendární Maďar Peter Besenyei, duchovní otec celého seriálu.

„U leteckého motoru dochází k opotřebení exponenciálně. Dlouho je v dobrém stavu, ale jakmile se jeho kvalita začne zhoršovat, výkon klesá dramaticky rychle. A právě do tohoto zlomového momentu jsme se letos dostali. Jsme posledním týmem, který v nedávné době nevyměnil aspoň válce, nebo rovnou celý motor," říká karlovarský pilot.

Zajistit nový motor do závodního speciálu Edge 540 V3 není jednoduché. Pro příští sezonu však bude nachystán. Teď se Kopfstein pokusí vylepšit současné postavení. V případě výrazného bodového zisku by se mohl v celkovém pořadí posunout o několik příček výš. Vždyť od osmého místa jej dělí pouze šest bodů.

O ně se bude rvát na okruhu, jehož srdcem je dráha pro automobilové závody NASCAR o délce 2,4 km. Na tribuny jednoho z největších závodních areálů ve Spojených státech se vejde až 190 tisíc diváků! „Od posledního závodu Red Bull Air Race v Texasu už uplynula docela dlouhá doba, tři roky, tak věřím, že se na nás motorističtí fanoušci těší," dodává Petr.

Sobotní kvalifikace odstartuje ve 22:00 SEČ, nedělní závod pak ve 20:00. ČT sport bude vysílat přímý přenos od 21:00.

dos, Sport.cz

Koronavirus a sport - aktuální informace probíhá
20200312T17:00:00+0100
Koronavirus a sport - aktuální informace
Koronavirus a sport - aktuální informace
Koronavirus a sport - aktuální informace

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní