Živě

Míč házel hodně přes sto kilometrů za hodinu. Jaký je nejlepší házenkář světa baseballista?

19. června 2019 18:16 - Praha

Byl nejlepším házenkářem světa, získal nespočet trofejí individuálních i týmových. Před třemi lety Filip Jícha ukončil kariéru a nyní za sebou má první sezonu v roli asistenta trenéra. Ve středu však palubovku vyměnil za baseballové hřiště a podstoupil unikátní souboj v rychlosti nadhozu proti baseballistům české reprezentace chystajícím se na ME.

Sport.cz

„Tři roky jsem pořádně neházel, takže musím dát pozor, aby mi neuletělo rameno,“ smál se sedmatřicetiletý Filip Jícha, který si v Česku užívá volno po premiérové sezoně v roli asistenta trenéra v německém Kielu, kde přispěl k zisku dvou trofejí.

K pomyslnému „souboji“ na hřišti v Krči přistoupil zodpovědně. Po rozcvičení dokonce vyměnil obuv, aby měl větší stabilitu. Sérii pěti pokusů za mohutné podpory žákovských házenkářek Sokola Vršovice začal Jícha hodem o rychlosti 118 kilometrů v hodině, při posledním pak radar naměřil 122 kilometrů v hodině.

Reprezentační nadhazovači Daniel Padyšák (vlevo) a Marek Minařík (uprostřed) překonali hranici 140 km/h, ale někdejší nejlepší házenkář světa Filip Jícha (vpravo) se nenechal zahanbit.

Pláteník ČBA/Jakub, ČTK

„Překvapilo mě, jak je míček relativně lehký proti házenkářskému balonu. Ale jsem s výkonem stoprocentně spokojen. Vážně jsem se o pravé rameno bál,“ vykládal Jícha.

Reprezentační baseballový nadhazovač Marek Minařík dokázal míček poslat rychlostí 146 kilometrů v hodině, jeho parťák Daniel Padyšák měl na radaru o dva kilometry méně.

Baseballistům drží palce

„V nejlepší formě jsem dokázal hodit házenkářský balon rychlostí sto pětatřicet kilometrů v hodině. Ale vážně jsem už tři roky pořádně neházel,“ říkal Jícha, který si na krčském hřišti zaházel i s žáky baseballového Tempa Praha. Když pak jeden z klučinů bývalou hvězdu Kielu či Barcelony vybídl, ať hodí co nejdále, že poběží míček chytit, Jícha se nenechal zahanbit a hřiště málem přehodil. „Ty vole,“ vydechl jen překvapeně cupitající capart.

Jícha pak reprezentační baseballisty vyhecoval a došlo na soutěž o nejrychleji hozený míček po klasickém házenkářském naběhnutí spojky. Bývalý házenkář mrštil balonek rychlostí 116 kilometrů v hodině, Minařík měl pokus o deset kilometrů rychlejší. „Budu klukům držet palce, aby úspěšně zvládli evropský šampionát, a pak i kvalifikaci o Tokio. Mít týmový sport na olympiádě by byl obrovský úspěch,“ přál baseballistům Jícha.

ram, Sport.cz, Právo

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.