Živě

Češi slaví první medaili. Na Evropských hrách vybojovali bronz

22. června 2019 14:27 - Minsk

Česká výprava slaví na Evropských hrách v Minsku první medaili. Postarali se o ni střelci Aneta Brabcová a Filip Nepejchal, kteří v soutěži smíšených družstev ve vzduchové pušce skončili třetí, když v souboji o bronz porazili norskou dvojici Jeanette Hegg Duestadová, Henrik Larsen 17:11. Zvítězili Rusové Julija Karimovová a Sergej Kamenskij.

 

Ivana Roháčková/ASC Dukla

O bronz bojoval také judista Pavel Petřikov, toho ale v rozhodujícím duelu ve váze do 66 kilogramů porazil Gruzínec Bagrati Niniašvili a český reprezentant obsadil páté místo. Třiatřicetiletý Petřikov byl předloni pátý na MS, jeho maximem na evropských šampionátech dosud byla sedmá příčka.

Devatenáctiletý Nepejchal vyhrál už tři závody Světového poháru, o sedm let starší Brabcová dosud na mezinárodní scéně na výraznější úspěch čekala. "Samozřejmě, že jsem spokojená a šťastná. Je to můj největší úspěch," radovala se Brabcová. "Bylo to zdlouhavé, ale vystříleli jsme to a dopadlo to na třetí místo," pousmál se Nepejchal.

Střelec Filip Nepejchal.

Ivana Roháčková/ASC Dukla

Česká dvojice skončila v kvalifikaci nové olympijské disciplíny čtvrtá, ale v duelu o bronz výtečně začala a nad norskými soupeři vedla po devíti sériích už 14:4. Definitivně si pak Brabcová s Nepejchalem zajistili třetí místo po čtrnáctých výstřelech.

Petřikova po dvou úvodních výhrách zastavil ve čtvrtfinále gruzínský mistr Evropy z roku 2016 a bronzový medailista z předloňského MS Važa Margvelašvili. Český judista pak v opravách zdolal Ira Nathona Burnse, ale další Gruzínec Niniašvili mu medaili odepřel. Dvacetiletý vítěz loňské Grand Prix v Antalyi zvítězil před limitem po třetím napomínání českého reprezentanta.

"Musím sportovně uznat, že jsem dnes prohrál dvakrát s Gruzínci, což byli soupeři, na které teď nemám. Myslím si, že bych musel mít hodně pokusů, abych je porazil. Jsou to lepší judisti než já a bohužel to bylo vidět. Myslel jsem, že bych je mohl někde nachytat v nějakém pohybu, ale oni chybu neudělají. Bylo těžké se prosadit," řekl Petřikov ČTK a Českému rozhlasu.

Ilustrační foto.

Pancer ČOV/Václav, ČTK

Ve váze do 60 kg David Pulkrábek porazil Csabu Szabóa z Maďarska v prodloužení na wazari, ve druhém kole ale prohrál s Walidem Khyarem z Francie. "Nemohl jsem se pořádně prosadit za úchop a to mě stálo tresty, na které jsem prohrál. Prohrát takhle na mistrovství Evropy bolí. Kdyby to alespoň bylo pořádným judem," litoval Pulkrábek.

České basketbalistky v disciplíně 3x3 postoupily z druhého místa v základní skupině B do pondělního čtvrtfinále. Čtveřice Denisa Harapesová, Kamila Hošková, Alžběta Levínská a Monika Satoranská nejprve zdolala Rumunsko 21:3, v boji o první místo a lepší výchozí pozici pro play off ale poté Češky prohrály s Německem 14:21.

"Jsme samozřejmě rády, že jsme postoupily. To je super. Na Němky jsme v závěru neměly, byly silové a nám došly síly," řekla ČTK Levínská. Proti Německu odehrála svůj nejlepší zápas na turnaji a připsala si šest bodů.

Němky o výhře rozhodly ve druhé části zápasu. Češky na začátku vedly, poté dokázaly snížit na 12:13, ale obrat se nekonal. Soupeřky využily výškovou převahu a dovedly zápas do vítězného konce. "Naše nevýhoda je, že nejsme zrovna velké. Myslím si ale, že do sedmi minut jsme to zvládaly. Pak nám bohužel utekly. Nedá se nic dělat. Důležitý je ale postup," uvedla osmnáctiletá česká basketbalistka.

Evropské hry v Minsku:
Basketbal 3x3:
Ženy:
Skupina B:
ČR - Rumunsko 21:3
ČR - Německo 14:21.
Box:
Muži:
Do 75 kg - 2. kolo:
Bartl (ČR) - Perczynski (Pol.) k.o.
Do 60 kg - 1. kolo:
Shadalov (Něm.) - Šachbazjan (ČR) 5:0.
Judo:
Muži:
Do 60 kg:
1. Čchvimiani (Gruz.)
2. Garrigos (Šp.)
3. Papinašvili (Gruz.) a Verstraeten (Belg.)
...Pulkrábek (ČR) vyřazen v osmifinále.
Do 66 kg:
1. Zantaraja (Ukr.)
2. Medves (It.)
3. Margvelašvili a Niniašvili (oba Gruz.)
5. Petřikov (ČR)
Ženy:
Do 48 kg:
1. Bilodidová (Ukr.)
2. Dolgovová (Rus.)
3. Figueroaová (Šp.) a Štangarová (Slovin.).
Do 52 kg:
1. Kelmendiová (Kosovo)
2. Kuzjutinová (Rus.)
3. Gilesová (Brit.) a Buchardová (Fr.).
Do 57 kg:
1. Mežecká (Rus.)
2. Gjakovová (Kosovo)
3. Starkeová (Něm.) a Monteirová (Portug.)
Silniční cyklistika:
Ženy:
Silniční závod:
1. Wiebesová 3:08:13
2. Vosová (obě Niz.)
3. Šarakovová (Běl.) obě stejný čas
...32. Nosková -11
41. Machačová (obě ČR) -30.
Sportovní střelba:
Smíšená družstva:
Vzduchová puška - finále:
Karimovová, Kamenskij - Galašinová, Maslennikov (všichni Rus.) 16:12
o 3. místo: Brabcová, Nepejchal (ČR) - Duestadová, Larsen (Nor.) 17:11.
Vzduchová pistole - finále:
Bacaraškinová, Černousov (Rus.) - Arunovičová, Mikec (Srb.) 17:9
...v kvalifikaci 20. Dědová, Dubový (ČR).
Stolní tenis:
Muži:
Dvouhra - 2. kolo:
Pryščepa (Ukr.) - Jančařík (ČR) 4:2 (8, 10, 9, -4, -14, 8).
Ženy:
Dvouhra - 2. kolo:
Bogdanovová (Běl.) - Čechová (ČR) 4:1 (5, 9, -6, 11, 10).
ČTK, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.