Dalších 23 ruských atletů získalo od mezinárodní federace neutrální status

22. května 2021 13:15 - Monte Carlo

Vedení Světové atletiky (WA) udělilo status neutrálních sportovců dalším 23 ruským atletům, kteří tak mohou v olympijském roce závodit v mezinárodních soutěžích. Od březnového obnovení programu dosud právo startu získali jen čtyři ruští reprezentanti.

 

Twitter

Světová atletika pozastavila program udělování neutrálního statusu vybraným ruským atletům s čistým dopingovým rejstříkem loni kvůli snaze ruských funkcionářů ututlat porušení dopingových pravidel výškaře Danila Lysenka. Rusové tak mimo jiné přišli o start na halovém mistrovství Evropy v Toruni.

Letos zatím mohli do olympijské sezony vstoupit trojnásobná mistryně světa ve skoku do výšky Maria Lasickeneová, tyčkařská mistryně světa Anželika Sidorovová, bronzový výškař z MS Ilja Ivaňuk a další tyčkařka Aksana Gataullinová. Všichni získali povolení na konci dubna poté, co WA v březnu obnovila proces udělování neutrálního statusu.

Celkem se nyní může do závodů zapojit 27 ruských atletů, dvě žádosti byly zamítnuty. Počet atletů, kteří získají právo startu na olympijských hrách a mistrovství světa, bude ale stejně jako dříve omezen na deset.

Ruská atletická federace jako celek je kvůli státem řízenému dopingu suspendována už od listopadu roku 2015.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.