Rubriky:

Ostatní

Zadlužení lyžaři, šampionát kanoistů ohrožen… Situace sportu je kritická, varuje Kejval

15. května 2017 20:38 - Praha

Sportovní svazy se musejí zadlužovat, chybějí jim peníze na pořádání významných akcí, výhled na příští týdny je značně nejistý. Na český sport tvrdě dopadly důsledky policejního vyšetřování rozdělování dotací a následného pozastavení toku peněz od státu.

 

Vít Šimánek, ČTK

„Situace je velmi kritická. Ze šesti miliard určených na sport bylo k dnešnímu dnu vyplaceno asi patnáct procent, například Český olympijský výbor nezískal ani korunu,“ upozornil po včerejším zasedání výkonného výboru předseda ČOV Jiří Kejval.

Pozastavení se dotkne takřka všech sportovních akcí v ČR. „Lyžařský svaz je v katastrofální situaci, po pořádání juniorského mistrovství světa ve snowboardingu nedostal přislíbené peníze, půjčil si a teď to nemá z čeho vracet,“ říká Kejval.

Pelta? Měl by zvážit setrvání

Do potíží se dostali organizátoři mistrovství Evropy ve veslování i mistrovství světa v kanoistice v Račicích. „Konání akce je ohroženo, v dotaci je třetina celkových nákladů,“ hlásí předseda Českého svazu kanoistů Jan Boháč.

Výkonný výbor ČOV pověřil Kejvala, aby o nápravě financování jednal přímo s premiérem. „Stávající ministryně se snaží, aby peníze byly vyplaceny, ale ministerstvo je do značné míry paralyzováno,“ upozorňuje Kejval. Šéfka rezortu Kateřina Valachová v reakci na kauzu, v níž byla obviněna i její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová, odstoupí na konci května.

Obviněný je také šéf českého fotbalu Miroslav Pelta, jenž nadále zůstává místopředsedou ČOV pro sport. „Stanovy s takovou situací nepočítají, takže je to buď na plénu, které je až za necelý rok, nebo na panu místopředsedovi. Můj názor? Určitě by bylo fajn, kdyby zvážil své setrvání. A v případě, že se podaří očistit obvinění, bude vítán zpátky,“ dodal Kejval.

O pozastavení funkce požádal předseda revizní komise ČOV Zdeněk Bříza, jenž rovněž figuruje mezi obviněnými v kauze. Výkonný výbor mu ale vyjádřil podporu.

Michal Osoba, Právo

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní