Federer - Nadal 3:6, 4:6, 2:6To byla jízda! Bitvu titánů na French Open ovládl antukový král, Djokovič kvůli větru nedohrál

Bitvu gigantů o finále French Open, měla jednoznačného vítěze. Jedenáctinásobný šampion pařížského klání Rafael Nadal suverénně zdolal dvacetinásobného grandslamového vítěze Rogera Federera ve třech setech 6:3, 6:4, 6:2. Semifinále mají za sebou ženy. Markétu Vondroušovou vyzve Australanka Ashleigh Bartyová, která si ve třech setech poradila s Američankou Amandou Anisimovovou. Čchan Jüng-žan s Ivanem Dodigem obhájili titul ve smíšené čtyřhře. Ve finále stejně jako loni porazili pár Dabrowská, Pavič. Semifinále mezi Novakem Djokovičem a Dominicem Thiemem bylo kvůli větru za stavu 6:2, 3:6 a 3:1 pro Thiema odloženo na sobotu.

Rafael Nadal útočí na svůj dvanáctý titul z Paříže

Jedna z největších tenisových rivalit v historii napsala další kapitolu. Rafael Nadal měl na pařížské antuce jasně navrch a nad svým věčným rivalem nyní vede 24:15.

Španěl potvrdil, že je na French Open jako doma. Ne nadarmo se mu přezdívá antukový král. V Paříži nad Federerm vyhrál i šestý zápas a tentokrát dokonce neztratil ani set.

Vstup do zápasu měl skvělý Nadal, jenž vedl rychle 3:0. Pak sice švýcarský sympaťák vzdal Nadalovi servis a snížil na 2:3, jenže když vzápětí ztratil své podání, antukový král brzy získal první sadu v poměru 6:3.

Ve druhém seti začal pro změnu lépe Federer, když se dostal do vedení 2:0, ale i v tomto případě se Nadal okamžitě postavil osudu a vyrovnal. Klíčovým momentem této fáze duelu byla devátá hra, kdy Španěl prorazil soupeřův servis a uchvátil i druhý set.

Fanoušci se těšili na napínavou bitvu, jenže na antuce vládl zcela jasně Španěl. Rival sice v závěrečném setu vedl 1:0, ale pak Nadal uhrál pět her v řadě a dal jasně najevo, že se na kurtu nehodlá dlouho zdržovat. Sadu také ovládl 6:2 a mohl slavit.

Bláznivý zápas pro Bartyovou

Neskutečný zápas o postup do finále French Open se odehrál mezi Australankou Ashleigh Bartyovou a americkou hvězdičkou Amandou Anisimovovou. Sedmnáctiletá tenistka otočila první set ze stavu 0:5, následně nevyužila vedení 1:0 na sety a 3:0 a do finále tak postoupila po výsledku 6:7, 6:3 a 6:3 její soupeřka. Bartyová se v sobotu utká v boji o titul s Markétou Vondroušovou.

Drtivý vstup do utkání měla v semifinálovém klání mezi Ashleigh Bartyovou a Amandou Anisimovovou australská tenistka, které po deseti minutách vedla už 4:0. Nervózně působící sedmnáctiletá Američanka v úvodních čtyřech hrách uhrála na svou soupeřku jediný fiftýn.

Amanda Anisimovová těžko hledala na svou soupeřku zbraň

Prvního gamu se přemožitelka Halepové dočkala až za stavu 0:5. Získaná hra však mladou tenistku s ruskými předky nakopla, následně dvakrát prolomila zkušenější soupeřce servis a prakticky ztracený set dovedla do stavu 5:5.

A to nebylo vše. Anisimovová vzala Australance i třetí game na podání v řadě a šla do vedení 6:5. Až pak se Bartyová z šoku oklepala, po šesti gamech si připsala vítěznou hru a o osudu první sady tak musel rozhodnout tiebreak. Senzační obrat však dovedla Američanka do vítězného konce. Zkrácenou hru ovládla 7:4 a po 47 minutách šla do vedení 1:0 na sety.

Asleigh Bartyová v prvním setu jasně dominovala

Obrat ve druhém setu

A rozjetá Anisimovová šokovanou soupeřku masírovala i v úvodu druhého setu, když se rychle dostala do vedení 3:0. Neskutečný zápas však teprve gradoval. Osmá hráčka světa se vzpamatovala, šesti gamy v řadě sadu zcela otočila a po 1 hodině a 15 minutách tak bylo vyrovnáno na 1:1.

V rozhodující sadě přišla jako první o servis Bartyová, když prohrávala 1:2. Následně však dvakrát prolomila podání soupeřky, skóre otočila na 5:2 a finále si již ujít nenechala. Sadu vyhrála 6:3 v a sobotním finále se utká o titul s Markétou Vondroušovou.

Mix má stejné vítěze

Tchajwanská tenistka Čchan Jüng-žan a Chorvat Ivan Dodig obhájili na Roland Garros titul ve smíšené čtyřhře. Ve finále stejně jako loni porazili kanadsko-chorvatský pár Gabriela Dabrowská, Mate Pavič.

Zatímco minulý rok uspěli Čchan Jüng-žan s Dodigem až v rozhodujícím super tie-breaku, dnešní finále na pařížské antuce vyhráli 6:1 a 7:5.

Vedle společných mixových titulů mají oba po jednom grandslamovém triumfu ve čtyřhře. Čchan Jüng-žan ovládla US Open 2017 se Švýcarkou Martinou Hingisovou, Dodig vyhrál v roce 2015 Roland Garros s Brazilcem Marcelem Melem.

Tenisový grandslamový turnaj French Open v Paříži (antuka, dotace 42,7 milionu eur):
Muži:
Dvouhra - semifinále:
Federer (3-Švýc.) - Nadal (2-Šp.) 3:6, 4:6, 2:6
Ženy
Bartyová (8-Austr.) - Anisimovová (USA) 6:7 (4:7), 6:3, 6:3
Čtyřhra - semifinále
Babosová, Mladenovicová (2-Maď./Fr.) - Mertensová, Sabalenková (6-Belg./Běl.) 6:2, 6:1
Čeng Saj-saj, Tuan Jing-jing (Čína) - Flipkensová, Larssonová (15-Belg./Švéd.) 6:4, 6:4.
Smíšená čtyřha:
Finále
Čchan Jüng-žan, Dodig (Tchaj-wan/Chorv.) - Dabrowská, Pavič (2-Kan./Chorv.) 6:1, 7:6 (7:5)