Rubriky:

Tenis

Zaskočí svůj idol? Berdycha si vážím, ale půjdu na kurt vyhrát, ujišťuje Veselý

4. července 2016 10:53 - Londýn

Pondělní osmifinálový program Wimbledonu nabídne české derby. Na londýnské trávě se proti sobě postaví dlouholetá česká jednička Tomáš Berdych a jeho možný nástupce Jiří Veselý.

 

Stefan Wermuth, Reuters

Veselý před lety přišel do prostějovského klubu i díky Berdychovi, kterého obdivoval a jako jedenáctiletý se se svým idolem nechal vyfotit. O jedenáct let později se oba utkají ve slavném All England Clubu o místo ve čtvrtfinále.

"Tomáš je několik let jasnou českou jedničkou, můžu ho maximálně zaskočit. Pokusím se porazit svůj idol," řekl levou rukou hrající Veselý. Berdych do duelu nepůjde s tím, že by měl hájit pozici české jedničky.

Soupeř jako každý jiný?

"To je jen další věc, jak se ten zápas může obalit, ale pro mě to je soupeř jako kterýkoli jiný. Jak se vleze na kurt, tak člověk nevidí vlevo vpravo a chce vyhrát. V tomhle se budu snažit nic nepřipustit a jít za tím, co si připravím a co bude můj plán," řekl desátý nasazený hráč.

V dosud jediném vzájemném zápasu na ATP uspěl loni v Šen-čenu Berdych. "Nehrál jsem tam špatný zápas, ale respekt tam prostě byl," vzpomínal Veselý na první střet se vzorem. Doufal, že tentokrát nechá ostych stranou. "Věřím, že dokážu prodat, co umím. Tomáše si jako hráče neskutečně vážím, dokázal toho strašně moc. Klobouk dolů. Ale tyhle věci jdou stranou, půjdu na kurt vyhrát," plánoval Veselý.

Berdych neprohrál s krajanem šest let

Třicetiletý Berdych je šest let ve světové desítce a s českým tenistou neprohrál deset let. Naposledy se mu to stalo v roce 2006. Tehdy v únoru nejdříve nestačil v Marseille na Radka Štěpánka a poté v Dubaji na Robina Vika. Začátkem června ještě hrál na challengeru v Prostějově s Janem Hájkem a zápas nedohrál.

Pro Berdycha hovoří zkušenosti na okruhu i na trávě. V Londýně hrál už finále a velkých zápasů nespočetně více. Přesto si musí dát na Veselého pozor. "Výborně tady servíruje, tím dělá hodně bodů," všiml si Berdych při sledování několika gamů budoucího soka. "Snaží se hru hodně měnit, hrát variabilně. Zlepšil forhend, víc si na něj věří a hraje ho agresivně. Pro mě bude důležité se soustředit na svůj výkon a udávat tempo, které se bude na kurtu odvíjet," řekl Berdych.

Oba dorůstali tenisově v Prostějově, kam se Veselý přestěhoval z Německa, kde do té doby jeho rodina žila. "V Prostějově trénovali profíci jako Jirka Novák nebo Tomáš, který ke mně byl věkově nejblíže a už se dostal do první padesátky. To mě motivovalo do Prostějova jít a pozorovat ho, jak trénuje, jak bydlí," vzpomínal Veselý

Navrátil jim rozjížděl kariéru

V klubu spolu Berdych s Veselým občas trénovali, ale zase ne tak často, jak by se mohlo zdát. "Já už jsem byl v jiné pozici a objížděl jiné turnaje a on se dral pomalu nahoru přes futury a challengery. Nebyl tolik čas. Jezdili jsme po turnajích, a když jsem se v Prostějově zastavil, tak měl každý jiný program," řekl Berdych.

Poslední dobou se potkávají v daviscupovém týmu a na turnajích ATP. "Náš vztah je pohodový, žádná rivalita. Osm let je dost velký věkový rozdíl. Respektuju ho moc jako hráče a jako lidi se postupně sbližujeme," řekl Veselý a bez ohledu na výsledek doufal, že to bude dál pokračovat. "Třeba od něj ještě nějaké tipy dostanu."

Veselý měl po Berdychovi trenéra Jaroslava Navrátila. Současný daviscupový kapitán rozjížděl oběma kariéru. "Je pravda, že po téhle stránce máme s Tomášem společnou cestu, ale jinak je naše hra kompletně odlišná," řekl Veselý.

Ve Wimbledonu proti sobě nastoupí v pondělí vpodvečer ve třetím utkání po dvou zápasech dámské dvouhry na dvorci číslo tři.

ČTK

Postoupí do čtvrtfinále Wimbledonu Tomáš Berdych, nebo Jiří Veselý?

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..