Berdych - Murray 6:7, 5:7Konec nadějí, Berdych si na Turnaji mistrů nezahraje! Murray už klepe na tenisový trůn

Paříž

Tenista Tomáš Berdych na semifinále v Paříži nedosáhne a nesplní tak podmínku pro účast na Turnaji mistrů, kde startoval nepřetržitě od roku 2010. Jednatřicetiletý český reprezentant skončil v městě nad Seinou těsně pod požadovanou metou poté, co ve čtvrtfinále prohrál se suverénem posledních měsíců Andym Murraym po dramatické dvě hodiny trvající bitvě 6:7 a 5:7. Brit má vlastní motivaci: chce se stát světovou jedničkou místo Novaka Djokoviče, který v pařížském čtvrtfinále prohrál s Chorvatem Marinem Čiličem 4:6, 6:7 a neobhájí loňský titul. Pokud Murray vyhraje ve francouzské metropoli následující zápas s Kanaďanem Milosem Raonicem, sesadí Srba po 122 týdnech z trůnu.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Murray - Berdych v PařížiVideo: sntv

Murray - Berdych v Paříži

Čilič - Djokovič v Paříži

Isner - Sock v Paříži

S Murraym má Berdych negativní bilanci vzájemných zápasů, z 16 duelů uspěl jen šestkrát, naposledy před třemi lety v Cincinnati. Následujících šest utkání včetně toho pátečního v rámci turnaje série Masters v Paříži vyhrál Murray.

Berdych měl s favoritem velkou šanci na vítězství ve vyrovnaném prvním setu. V tie breaku vedl rodák z Valašského Meziříčí už 6:1, pak však o dva roky mladší Brit i kvůli chybám soupeře ztrátu smazal a zkrácenou hru získal 11:9. Český hráč nevyužil v koncovce setu celkem sedm (!) setbolů.

Druhá sada do zkrácené hry nedospěla, přestože si Berdych v desáté hře dokázal vypracovat první tři brejkboly v zápasu a poslední z nich i proměnil. Vzápětí však ztratil podruhé v setu servis a Murray výhodu následně při vlastním podání potvrdil, ačkoliv Berdych odvrátil tři mečboly.

Po 122 týdnech může přijít změna

Djokovič v sobotu může ztratit po 122 týdnech pozici světové jedničky. Pokud Murray postoupí přes Raonice, který vyřadil Jo-Wilfrieda Tsongu, vystřídá Srba v čele žebříčku a stane se 26. světovou jedničkou od roku 1973.

Čilič, jenž minulý týden získal titul v Basileji a postupem do pařížského čtvrtfinále si zajistil účast na Turnaji mistrů, porazil Djokoviče poprvé v kariéře. Osmadvacetiletý Chorvat o rok staršímu Srbovi podlehl ve všech předchozích 14 duelech, ale dnes skvěle servíroval a potvrdil výbornou formu.

Zápas mohl Čilič ukončit už ve dvanáctém gamu, kdy ještě Djokovič odvrátil dva mečboly, ale tie breaku už Chorvat jasně dominoval a vyhrál ho 7:2. V semifinále se utká s Johnem Isnerem, jenž v americkém čtvrtfinále vyřadil Jacka Socka.

Dvanáctinásobný grandslamový šampión Djokovič je světovou jedničkou od července 2014, předtím byl dvakrát v čele žebříčku ATP v letech 2011-2012 a 2012-2013.