Wawrinka - Murray 6:7, 6:3, 5:7, 7:6, 6:1Wawrinka udolal ve strhující bitvě Murrayho, Nadal nadělil kanára

Paříž

Byla to bitva jako hrom. Tenisté Stan Wawrinka a Andy Murray na kurtu Phillippa Chatriera málem vypustili duši, aby postoupili do finále French Open. Nakonec byl po 4 hodinách a půl hodinách úspěšnější Švýcar, který Brita porazil 6:7, 6:3, 5:7, 7:6 a 6:1. Ve finále světový hráč číslo tři vyzve antukového krále Rafaela Nadala. Španěl ve druhém semifinále hladce porazil Dominika Thiema 6:3, 6:4, 6:0.

Švýcar Stan Wawrinka si zahraje finále French Open.

Svými kousky zvedali diváky ze židlí. Několikrát si vysloužili potlesk vestoje. Murray s Wawrinkou svedli o finále Roland Garros strhující bitvu, na jejímž konci se radoval z postupu do finále švýcarský tenista, který světovou jedničku porazil po téměř roce a půl.

Wawrinka postoupil do semifinále bez ztráty setu, ale Murray jeho sérii vítězstvím v tie-breaku první sady ukončil. Třetí hráč světa hned vzápětí srovnal, jenže pak ztratil dobře rozehraný třetí set, ve kterém vedl už 3:0. Nenechal se však zlomit, ten následující rozhodl ve zkrácené hře a v páté sadě už nedal soupeři šanci a jediný game mu dovolil až za stavu 5:0.

Dvaatřicetiletý Wawrinka postoupil do čtvrtého finále grandslamu v kariéře a zatím má stoprocentní bilanci. V roce 2014 si na Australian Open poradil s Nadalem, předloni v Paříži a loni na US Open porazil Novaka Djokoviče. Na Roland Garros navíc Murraymu oplatil porážku z loňského semifinále a stal se nejstarším finalistou od Nikoly Piliče v roce 1973 (33 let).

Nadal přejel Thiema

Ve finále bude Wawrinkovým soupeřem Nadal. Jednatřicetiletý hráč sice své úvodní podání v semifinále proti Thiemovi prohrál, od té doby byl ale suverénní. Rakouskému tenistovi hned vzápětí sebral servis. Stejný počin zopakoval v prvním setu ještě jednou a za 46 minut ho ovládl.

V tom druhém dokázal rodák z Mallorcy soupeře jednou brejknout a ujal se vedení 2:0 na sety. Závěrečná sada byl nejjednoznačnější. Třiadvacetiletý Rakušan už nekladl skoro žádný odpor a Nadal nadělil Thiemovi na rozloučenou nepopulárního „kanára".

Španělský tenista bude v neděli bojovat o jubilejní desátý titul na Roland Garros, Wawrinka o druhý.

Tenisový grandslamový turnaj French Open v Paříži (antuka, dotace 36 miliónů eur):