Plíšková - Rybáriková 6:3, 5:7, 2:6Plíšková senzačně končí! I otřesená Šafářová prohrála. České fiasko zachránil Berdych

Londýn

Jedna z největších favoritek Wimbledonu a aspirantka na post světové jedničky Karolína Plíšková překvapivě skončila už ve druhém kole po porážce od Slovenky Magdaleny Rybárikové 6:3, 5:7 a 2:6. Do třetího kola tak z Čechů postoupil jen Tomáš Berdych po vítězství nad Američanem Ryanem Harrisonem 6:4, 6:3, 6:7 a 6:3. Dohráli totiž i Adama Pavlásek, jenž proti Novaku Djokovičovi neměl nárok, Denisa Allertová i Lucie Šafářová. Ta nastoupila krátce po hororovém zranění své deblové parťačky Bethanie Mattekové-Sandsové, které obrečela, a ztratila dobře rozehraný zápas s Američankou Shelby Rogersovou, s níž prohrála 7:6, 4:6 a 3:6.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Českým tenistům se ve Wimbledonu nedařiloVideo: sntv

Přes brzké vyřazení se Plíšková může stát první českou světovou jedničkou. Pokud loňská finalistka Němka Angelique Kerberová vypadne před finále a Rumunka Simona Halepová nedojde do semifinále, posune se Plíšková do čela žebříčku WTA.

Minulý týden sice pětadvacetiletá Plíšková triumfovala na trávě v Eastbourne, ve Wimbledonu se jí ale dlouhodobě nedaří. V Londýně vypadla popáté ve 2. kole a při své premiéře v roce 2012 skončila již v 1. kole.

Pavlásek neměl nárok

Adam Pavlásek nedokázal potrápit Srba Novaka Djokoviče s trojnásobným vítězem londýnského grandslamu prohrál jasně 2:6, 2:6 a 1:6. Skončila také Denisa Allertová po prohře s Chorvatkou Petrou Martičovou 1:6, 4:6.

Plíšková před zápasem říkala, že Rybáriková je na druhé kolo nejtěžší možný los, dlouho se ale zdálo, že kráčí za postupem. První set získala 6:3 a ve druhém se jí povedl brejk na 3:2. Slovenka, která se vrací po dvou operacích, hraje letos na trávě skvěle, což potvrdila. České hráče se vyrovnala razancí a do hry se dostala brejkem na 3:3.

Podruhé si Plíšková prohrála servis v desáté hře, v které za stavu 30:15 poslala dvě smeče po sobě do autu. Po další chybě druhý set ztratila.

Plíškové nepomohl ani Laver

Na Plíškovou se přišel podívat i slavný Australan Rod Laver a viděl, jak na začátku nevyužila brejkbol na 2:1 a vzápětí sama přišla o podání. Sice získala brejk zpět na 2:3 a o pauze si četla rady z "taháku", ale ve zbytku utkání proti lepšící se a odhodlaněji hrající Rybárikové už game nezískala.

Loňský semifinalista Berdych se v utkání s Harrisonem mohl opřít o servis a nastřílel 19 es. Jedenáctý nasazený hráč měl šanci duel ukončit už ve třetím setu, ale nejprve ztratil vedení 5:3 a ve zkrácené hře za stavu 8:7 nevyužil při Američanově podání mečbol.

"Na konci třetího setu jsem si vybral jediný slabší game. Jinak si myslím, že to bylo dobrý utkání a zvládl jsem to od začátku do konce dobře," řekl.

Příštím soupeřem českého tenisty bude Španěl David Ferrer, s kterým má bilanci 7:8. Jediný dosavadní vzájemný duel na trávě před jedenácti lety ve Stuttgartu prohrál. "Travař to ale není. Hru má nepříjemnou, ale zatím neměl pořádný test. Porazil Gasqueta, ale ten se v šatně chudák ani nemohl pořádně posadit a pak odehrál tři gamy. Známe se, těším se a mohlo by to být dobrý," řek Berdych.

Šafářová mohla po úspěšném tie-breaku první sady rozhodnout zápas ve druhém setu. Vedení 3:1 ale neudržela a rozhodující sada už byla záležitostí Rogersové. Pro českou tenistku je to nejhorší výsledek ve Wimbledonu od roku 2013, kdy rovněž vypadla ve druhém kole. O rok později byla v semifinále a v letech 2015, 2016 v osmifinále.

Pavlásek, až 136. hráč světa, nedokázal odolávat hře bývalé světové jedničky. Djokovič udal tón brejkem v první hře a Pavlásek pak o podání přišel ještě šestkrát. Předvedl pár hezkých úderů, ale Srb se nemusel cítit ohrožen.

"Byla to pro něj velká šance a určitě umí zahrát lépe než dnes. Já brzy získal rytmus, herní pohodu a odehrál dobrý zápas," řekl Djokovič.

Jediný brejkbol měl Pavlásek ve třetím setu za stavu 1:2 a fanoušci na dvorci číslo jedna byli rádi, že má favorit trošku problém. Djokovič si ale poradil dobrým servisem, po kterém skončil return českého mladíka daleko za základní čarou.

Utkání v dalším horkém dni v Londýně trvalo jen hodinu a 33 minut. Pavlásek zápas při druhém mečbolu soupeře ukončil dvojchybou. "Chtěl jsem hrát trošku vyrovnaněji, ale dal mi na frak. Byla to škola hrou. Dobrá zkušenost a motivace, abych se s ním potkal znovu a předvedl rozhodně lepší výkon," řekl Pavlásek.

Tenisový grandslamový turnaj Wimbledon v Londýně (tráva, dotace 31,6 miliónu liber)