Rubriky:

Tenis

S Kvitovou k vrcholu nedošel, teď se dočkal. Mimořádný úspěch, mám radost za Karolínu, tvrdí kouč

13. července 2017 11:53 - Londýn

Nová tenisová královna Karolína Plíšková si užívá už pár dní vlády, první místo ve světovém žebříčku je pro ni mimořádným úspěchem. Trenér David Kotyza má radost, ale zároveň se netají tím, že Plíškovou čeká dál mimořádná porce práce, kdy bude muset být v tréninku i turnajích mimořádně zodpovědná.

 

Stefan Wermuth, Reuters

"Mám radost za Karolínu. Vím, jak moc chce uspět. A tohle je mimořádný úspěch," uvedl Kotyza pro česká média. "Jsem hlavně rád, že s ní můžu pracovat. Ne proto, že je teď jednička, ale proto, jaká je holka," doplnil devětačtyřicetiletý kouč.

"Nejsem jejím trenérem tak dlouho, abych si mohl přisuzovat nějaký výrazný podíl k dosažení téhle mety," připomněl Kotyza, že s Plíškovou je od prosince a na první místo se tenistka posune na základě součtu bodů za dvanáct měsíců.

Pod Kotyzovým vedením letos Plíšková vyhrála tři turnaje a mimo jiné došla do semifinále grandslamového French Open. Do celkového součtu se jí ale počítají i body za loňské finále grandslamového US Open či za titul ze Cincinnati, kde hráčku ještě vedl Jiří Vaněk. Ten je nyní trenérem Petry Kvitové, kterou dříve vedl Kotyza.

"Po celých těch klouzavých dvanáct měsíců podávala konzistentní výkony na vysoké úrovni," řekl Kotyza. Přidal, že vedle techniky úderů, zlepšené kondice, dobře plněné taktiky a výborného podání je důležité, že má Plíšková rovněž spokojený partnerský život. "Ze všech těch střípků se skládá vítězné puzzle," doplnil trenér.

Byl kousek od vrcholu

Už s Kvitovou před pěti lety málem Kotyza došel na vrchol. Kvitová v roce 2011 vyhrála Wimbledon i Turnaj mistryň a na začátku roku 2012 se ocitla dvě výhry od prvního místa. Do čela žebříčku dvouhry WTA se ale nedostala.

S Plíškovou se to Kotyzovi podařilo a v pondělí to bude černé na bílém. Pro kouče to znamená především další tvrdou práci. "A zodpovědnost do budoucnosti. Rád bych pomohl k tomu, aby tuto radost následovaly nějaké další," řekl Kotyza.

Plíšková bude po Martině Navrátilové druhou českou rodačkou v čele žebříčku. "Na umístění záleží až na konci roku. Během sezóny jde o nasazení do pavouků. A kdo chce titul, stejně musí všechno vyhrát," řekla Navrátilová ve Wimbledonu.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Podsekce:

       
  • US Open 2018 - ženy
  • US Open 2018 - muži
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..