Rubriky:

Tenis

Na US Open padl více než 30 let starý rekord. Svůj podíl má i česká stopa

7. září 2017 08:59 - New York

Americký sen není k vidění jen ve filmu. Trvalo to šestatřicet let, ale teď si ho užívají i tenisoví fandové v zámoří. Grandslamový turnaj US Open jde sice teprve do finiše, ale jednu jistotu už akce má. Turnaj se v ženské dvouhře proměnil v malé mistrovství Spojených států a titul zůstane doma. Konkurence neměla nárok, mezi nejlepší čtyřku se dostaly jen Američanky. Za posledního půl století se jim podobný kousek povedl na grandslamových akcích šestkrát.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Tenisová Open éra se podle historiků počítá od roku 1968 a podobný kousek s dominancí hráček jedné země často k vidění nebývá. Konkrétně Američankám se na domácích kurtech při US Open povedl potřetí v historii (dříve jen v letech 1979 a 1981). Dvakrát americké kvarteto dominovalo na Australian Open (1982, 1983) a jednou ve Wimbledonu (1985). Pokaždé mezi nejlepšími byla i česká rodačka Martina Navrátilová.

Teď se do tenisové historie na dvorcích ve Flushing Meadows zapsaly Venus Williamsová, Sloane Stephensová, CoCo Vandewegheová a Madison Keysová. A to si ještě plní mateřské povinnosti Serena Williamsová, která by sílu tenistek USA ještě navýšila.

Starší ze sester Williamsových nastoupí v prvním semifinále proti Stephensové. Vandewegheová poté vyzve Keysovou.

Nicméně statistiky z uplynulých let nabízejí i další zajímavé zápasy, kdy hráčky jedné země ovládly turnaj, nejde však o grandslamové podniky. Třeba v říjnu 2005 na Kremlin Cupu v Moskvě postoupilo šest ruských hráček do čtvrtfinále, ale o titul si nezahrála ani jedna z nich. Ten jim vyfoukla Francouzka Mary Piercová.

Před dvěma lety se pak podobný kousek povedl českým hráčkám v Praze při J&T Banka Prague Open. Do čtvrtfinále se tehdy na kurtech Sparty probojovaly Karolína Plíšková, Denisa Allertová, Kateřina Siniaková, Barbora Strýcová, Klára Koukalová a Lucie Hradecká.

rjm, Sport.cz

Zrušit


Podsekce:

       
  • US Open 2018 - ženy
  • US Open 2018 - muži
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..