Stephensová - Keysová 6:3, 6:0Finále na US Open překvapivě ovládla Stephensová! Krajance dokonce nadělila kanára

Ani loňská finalistka Karolína Plíšková, ani nová světová jednička Garbině Muguruzaová ze Španělska či snad jiná nasazená, ale Sloane Stephensová, až 83. hráčka stávajícího žebříčku WTA, je nečekanou šampiónkou US Open! Nenasazená čtyřiadvacetiletá tenistka z Floridy v ryze americkém finále dvouhry deklasovala Madison Keysovou, patnáctku turnaje, 6:3, 6:0 a vyhrála první grandslamový turnaj v kariéře. Vítězka závěrečného grandslamu roku se na kurtu zdržela jen něco málo přes hodinu...

Sloane Stephensová je novou šampiónkou US Open!

Semifinálová přemožitelka Venus Williamsové je od roku 1968 vedle Belgičanky Kim Clijstersové jedinou tenistkou, která newyorský turnaj vyhrála z pozice nenasazené hráčky.

První ryze americké finále od duelu sester Sereny a Venus Williamsových v roce 2002 trvalo ve Flushing Meadows pouhých 63 minut. Stephensová hrála proti favorizované Keysové téměř bez chyb a v prvním setu nepustila 16. hráčku světového žebříčku k jedinému brejkbolu. Ve druhé sadě se Keysová k brejku přiblížila až za stavu 0:5, ale game nevybojovala. Stephensová pak využila třetí mečbol.

Čtyřiadvacetiletá Stephensová se letos ve Wimbledonu vrátila na kurty po vleklém zranění nohy a na betonech prožívá báječné léto. V Torontu i v Cincinnati byla v semifinále. O dva roky mladší Keysová byla podle žebříčku jasnou favoritkou, od soupeřky ji před duelem dělilo 67 míst. Do utkání však nastoupila s ovázaným stehnem a doplatila na 30 nevynucených chyb.

Stephensová dnešnímu finále dominovala díky obranné hře, na kterou soupeřka nenašla recept, a dopustila se jen šesti nevynucených chyb. "Je to něco úžasného, v lednu jsem byla na operaci a nevěřila bych, že je to možné," řekla při závěrečném ceremoniálu Stephensová.

Přidá Hingisová další titul?

Švýcarská tenistka Martina Hingisová vyhrála spolu s Jamiem Murraym smíšenou čtyřhru na US Open. Svůj celkový 24. grandslamový titul vybojovala díky finálovému vítězství nad Tchaj-wankou Chan Hao-Ching s Novozélanďanem Michaelem Venusem 6:1, 4:6 a 10:8. Další titul může Hingisová v New Yorku přidat ve finále ženské čtyřhry.

Šestatřicetiletá Hingisová vyhrála na grandslamových turnajích pětkrát ve dvouhře, dvanáctkrát ve čtyřhře a po dnešku sedmkrát v mixu. Finálovou grandslamovou bilanci ve smíšené čtyřhře má zatím stoprocentní. První titul získala s Indem Mahešem Bhúpatím v roce 2006, v posledních dvou letech bodovala čtyřikrát s jeho krajanem Leanderem Paesem.

Spolu s Murrayem letos vyhrála Hingisová také Wimbledon. Ve Flushing Meadows ji čeká ještě finále ženské čtyřhry. Druhý nasazený pár Hingisová, Chan Yung-jan z Tchaj-wanu je poslední překážkou Češek Lucie Hradecké s Kateřinou Siniakovou na cestě k prvnímu společnému titulu.

Tenisový grandslamový turnaj US Open v New Yorku (tvrdý povrch, dotace 50,4 miliónu dolarů):
Ženy:
Dvouhra - finále:
Stephensová (USA) - Keysová (15-USA) 6:3, 6:0
Smíšená čtyřhra - finále:
Hingisová, J. Murray (1-Švýc./Brit.) - Chan Hao-Ching, Venus (3-Tchaj-wan/N. Zél.) 6:1, 4:6, 10:8.