Rubriky:

Tenis

S Novotnou se rozloučilo na tři sta lidí. Odešel velký člověk, smutnil tenisový šéf Kaderka

27. listopadu 2017 16:01 - Brno

Přestože si tenisová legenda Jana Novotná pohřeb na sklonku života příliš nepřála, na četné žádosti řady kamarádů a známých se rozhodli její rodiče jinak. Se zesnulou wimbledonskou vítězkou, která ve 49 letech podlehla zákeřné nemoci, se přišlo v pondělí do obřadní síně brněnského krematoria rozloučit kolem 300 přátel a sportovních fanoušků.

Sport.cz

„Je mi strašně smutno. Odešla skvělá tenistka a hrozně hodná holka. Prostě velký člověk. Jana vynikala noblesou, ani když u ní propukla zlá nemoc, tak si nikdy nestěžovala. Její odchod mě strašně trápí," truchlí předseda Českého tenisového svazu Ivo Kaderka.

Se smutkem v duši dorazila do místa posledního rozloučení i Novotné nástupkyně Petra Kvitová. „Pamatuju se, jak se na mě při našem posledním setkání ve Wimbledonu usmívala, a tak bych si ji ráda uchovala v paměti. Vážím si toho, že mně při obou vítězstvích na londýnském kurtu bezprostředně po finálovém utkání blahopřála. Ona sama se triumfu ve Wimbledonu dočkala až na třetí pokus, což svědčí o tom, jakou byla bojovnicí. V tom může být pro nás mladší vzorem. Nikdy nic nevzdávala," cení si Kvitová.

Naposledy se viděly při Laver Cupu

Petra Černošková, která byla vrstevnicí Novotné, si vybavila společné tenisové začátky. „Jana byla celý život velikým dříčem a vynikala obrovskou pílí. I proto to asi dotáhla dál než já," myslí si. „O její nemoci jsem věděla necelý rok. Naposledy jsem se s ní viděla v září na Laver Cupu, tehdy se mi v Praze zdálo, že se její zdravotní stav zlepšuje. Bohužel to asi nebyla pravda. Hrozně těžko se s tím smiřuju. Po telefonu jsme spolu byly v kontaktu až skoro do poslední chvíle," prozradila Černošková.

Mezi smutečními hosty nechyběla ani Helena Suková. S Novotnou dlouhou dobu kralovaly světovému žebříčku ve čtyřhře a vedle vítězství v grandslamových turnajích vybojovaly také dvě stříbrné medaile na olympijských hrách. „Na dvorci jsme byly úžasně sehrané, perfektně nám to společně fungovalo. Jsem strašně ráda, že jsme se kdysi daly dohromady. Do Janina soukromí jsem zase tolik neviděla, ale i přesto jsme byly donedávna aspoň prostřednictvím esemesek v občasném kontaktu. Informace o jejím úmrtí mě mimořádně zasáhla," svěřila se Suková.

Poslední rozloučení s Janou Novotnou si nenechali ujít mj. ani Jan Kodeš, Petr a František Pálovi či bývalý daviscupový reprezentant Karel Nováček. Z Ameriky naopak nedorazila Hana Mandlíková, poslala však tři věnce i kondolenci. Přítomni byli její rodiče i bratr.

čfo, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Tenis

Podsekce:

       
  • US Open 2018 - ženy
  • US Open 2018 - muži
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..