Rubriky:

Tenis

Nabídka, která se neodmítá! Do báglu si přibalím poznámkový blok, říká Djokovičův kouč

30. listopadu 2017 22:34 - Praha

O čem se už nějakou dobu v zákulisí šuškalo, je teď už oficiální. Tenista Radek Štěpánek si po konci kariéry moc volna neužil. Stává se trenérem dvanáctinásobného grandslamového vítěze, nyní však až 12. hráče světa Novaka Djokoviče. „Začíná mi nová životní etapa. Sotva jsem ukončil kariéru, dostal jsem nabídku, která se neodmítá. Je to pro mě čest a obrovská výzva. Strašně se těším. Je to vlastně moje první zaměstnání. Dělali jsme si srandu, že bych si měl zapsat příchod," žertoval Štěpánek v rozhovoru s českými novináři.

Sport.cz

Vždyť je to jen pár týdnů, co jste měl ještě plány jako hráč, pak najednou konec kariéry a start nové. Už jste si uvědomil, že jste se proměnil v trenéra?
Hlavní je, že já přestávám být důležitý. V celé mé kariéře se všechno točilo kolem mě. Teď to bude úplně jinak. Budu se točit okolo Novaka. Vím, jak se chovali trenéři ke mně, tak snad rychle zapluju do nové role. I když uznávám, že si to člověk nejprve musí vyzkoušet na vlastní kůži.

S Djokovičem spolupracuje také Andre Agassi, jak máte rozdělené role?
Rozhovorů proběhlo víc. Já s Novakem budu každodenně. Andre za námi přiletí na grandslamové turnaje. Hned při prvním telefonátu jsem poznal, že jsme na jedné vlně. Rozumíme si. To pro mě byla nejdůležitější věc. Víme, co chceme dělat a čeho chceme dosáhnout.

Kdy jste dostal nabídku trénovat srbské eso?
Spekulace se objevovaly, ale já domněnky nekomentuju. Opravdu aktuální byla, až když jsem skončil s tenisem. Těžko jsem v průběhu aktivní kariéry mohl někoho koučovat.

Šrotuje vám v hlavě, na čem budete s Djokovičem pracovat?
Nezáleží jen na mně. Důležitá a intenzivní bude komunikace s Andrem. Budeme se rozhodovat jako tým, což je u špičkových hráčů obrovská síla. Ale ano, v hlavě mi to šrotuje. Snažím se dívat na videa a připravovat se. Spoustu času jsme strávili na telefonu s Andrem, který je s Novakem v kontaktu už sedm měsíců. Já do všech otázek teprve proplouvám.

V minulých měsících se zdálo, že Djokovič strádá na kurtu hlavně psychicky. Zaměříte se na to?
Donedávna mě Novak zajímal jako soupeř. Deset let jsem přemýšlel a připravoval jsem se na to, jak ho porazit. A teď mu budu pomáhat vítězit, což jsou absolutně odlišné role. Když jste sokové, tak si vrátka neotvíráte. Teprve vstoupím do jeho kuchyně, rozhlédnu se, jak to v ní vypadá. A pak se podle toho můžu chovat. Každopádně nebudu ten, kdo by z kuchyně něco vynášel.

Radil jste se o svém angažmá i s bývalým Djokovičovým koučem Mariánem Vajdou?
Je pravda, že jsem Mariánovi volal. Máme k sobě blízko, jsme velcí kamarádi. Mnohokrát jsme spolu trénovali, strávili jsme čas na dvorcích i mimo ně. Dodneška zůstali s Novakem dobrými přáteli. Radu mi sice dal, ale teď toho ode mě uslyšíte o dost méně než dřív, kdy jsem mluvil o sobě.

Musel jste se dlouho rozhodovat, zda novou roli přijmout?
Vzal jsem si nějakou dobu na rozmyšlenou. Ale je jasné, že každý hráč chce mít tým na příští sezónu složený co nejdřív, takže jsem nemohl váhat dlouho. Nabídka od Novaka se skutečně neodmítá. Je to pro mě čest a obrovská zodpovědnost. Jak jsem se snažil být nejlepším tenistou, jakým jsem mohl být, budu chtít Novakovi pomoct, aby dosáhl na své maximum.

Skok do meho prvniho zamestnani. Od zitrka se stavam trenerem Novaka Djokovice! Ten to pred malou chvili oznamil na svem instagramu: https://www.instagram.com/stories/djokernole/

Zveřejnil(a) Radek Stepanek dne 30. listopad 2017

Finanční stránka hrála nějakou roli?
Je to placená práce jako každá jiná, ale určitě to není pro mě ta hlavní motivace.

Zjišťoval jste, jak Djokovič kápnul právě na vás?
První impuls přišel od Andreho, který Novakovi naznačil, že by měl o mně přemýšlet. Tak o tom asi popřemýšlel. (směje se)

Letos Djokovič nevyhrál žádný grandslam, ale nezdá se, že by měl ve třiceti menší ambice, že?
Těžko můžou být jiné než ty největší. Jeho cíle se nemění a my mu je pomůžeme naplnit. Má za sebou jednu nepovedenou sezónu ovlivněnou zraněním. Po jednom takovém roce odepisovat hráče, který před tím čtyři sezóny dominoval jako Federer, by bylo špatně. Novak se vrátí ještě s větší chutí vyhrávat grandslamové tituly.

Byl jste s Agassim už dříve v kontaktu?
Četl jsem jeho biografii a pak jsem mu i zavolal, abych mu k tomu řekl, že jsem se viděl ve spoustě pocitů, které tam popisoval. Nejen těch tenisových, ale i životních. Popovídali jsme si o tom, a byla to pro mě velká inspirace. Navíc když hráli v Praze se Steffi Grafovou exhibici, tak jsem pomáhal, aby sem mohli dorazit.

Vždyť jste si s ním i zahrál...
Dva zápasy: jeden v Petrohradu, jeden v Dubaji a dvakrát jsem dostal na prdel. Tehdy jsem ale začínal kariéru, Andre byl v cílové rovince. Zápasy pro mě byly obrovským ponaučením, hrál jsem proti jedné z největších legend našeho sportu. Mám to 0:2, ale teď budeme táhnout za jeden provaz. Úkol je to nelehký. A čeká mě velká změna, abych si zvykl. Do začátku sezóny je ale dost času, abychom najeli do společných kolejí.

Věděl jste o sobě, že máte trenérské ambice?
Opravdu jsem netušil, že za dva týdny od konce kariéry se ze mě stane trenér. Ne všechny věci v životě jdou naplánovat. Nabídka mě zaujala a jdu do toho rovnýma nohama. Nečekal jsem, že budu zase hned balit rakety a odlétat. Chtěl jsem strávit více času doma, ale to je život.

Aspoň s sebou nebudete tahat tolik raket...
Bude jich méně. Určitě jsem ale v báglu nikdy nenosil poznámkový blok, který tam teď bude. Mám dost poznámek, snažil jsem se na úvod naší spolupráce připravit trochu dopředu.

Je hodně lákavé být součástí boje mezi nejlepšími tenisty světa?
To bude pro mě novinka, ale z pohledu pozorování hráčů budu mít asi více prostoru v hlavě. Asi si všimnu maličkostí, kterých jsem si jako hráč nevšímal. Nadal teď zažije velkou změnu, protože ho strýček Toni vedl odmalička. Ivan Lendl s Andy Murraym taky strávili dlouhou dobu. Jsou to zásadní odchody a uvidíme, jak je to poznamená.

Je nějaká možnost, že by Djokovič trénoval v Česku?
To nevím, Novak má základnu doma s rodinou. Ale budu rád, když mu přibydou čeští příznivci. On tu nikdy nehrál, tak si do budoucna třeba vybuduje fanouškovskou základnu.

Objevil se tady ale na konzultaci u profesora Koláře....
Já jsem vlastně domlouval, aby za ním mohl přijet. Mně pan profesor pomohl nesčetněkrát za kariéru. A Novak měl tu možnost se s Pavlem potkat a zažít jeho metody. Není to ale to, co nás spojuje. Pohybujeme se kolem sebe deset let a to je jen jedna z věcí.

Jaký tedy je Djokovič mimo kurt?
Poznám ho i z jiné stránky, protože spolu budeme trávit daleko víc času. Je mi hodně blízký, kamarádský. Bavili jsme se o spoustě věcí, nejen tenisových. Byl vždycky vstřícný, když mohl pomoct, tak pomohl. Na prvním místě je teď ale práce a ne mluvení. Tak se budu soustředit na tu práci. Jak fungujeme, nebo nefungujeme, ukáže až čas.

Vybavíte si ještě vaše první společné setkání?
Já si pamatuju na náš první zápas, ten byl v Rotterdamu před 11 lety. Shodou okolností jsem ten turnaj vyhrál a taky to byl jediný zápas, kdy jsem ho porazil. Vyhrál jsem 7:6 ve třetím setu. Přišel jsem do šatny a říkal jsem Márovi Všetíčkovi, že tady o tom klučinovi ještě uslyšíme. Novak tehdy plakal. Z něho ale šlo něco, co se těžko popisuje. Bylo vidět, jak moc ho štve prohra. Ta vůle a zavilost v něm byla. Rok se s rokem sešel a on hrál finále US Open. To byl první střet s ním, co si pamatuju, ale od té doby už si radši ty naše zápasy nepamatuju...

Marek Burkert, Sport.cz, Právo

Pomůže Novaku Djokovičovi spolupráce s Radkem Štěpánkem k návratu na tenisový trůn?

Zrušit


Podsekce:

       
  • US Open 2018 - ženy
  • US Open 2018 - muži
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..