Fuksa na Evropských hrách neobhájil stříbro na 1000 m, ve finále byl poslední. Nepejchal čtvrtý

Kanoista Martin Fuksa na Evropských hrách neobhájil stříbrnou medaili na kilometru. Finále, kam postoupil přímo díky výhře v rozjížďce, mu i kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám vůbec nevyšlo. Obsadil v něm s velkou ztrátou poslední devátou pozici. Lepší výsledek posléze zaznamenal společně s mladším bratrem Petrem ve finále deblkanoí na 1000 metrů, kde dojeli šestí. Filip Nepejchal byl ve střelbě z libovolné malorážky na 3x40 ran čtvrtý.

Kanoista Martin Fuksa na archivním snímku.

"Hrozně nerad se vymlouvám na podmínky nebo na vítr, takže musím říct, že jsem nebyl dostatečně rychlý," řekl Martin Fuksa, který doplatil na změnu povětrnostních podmínek v Minsku. Zatímco při rozjížďkách foukalo zprava, dnes se vítr otočil. "Už když jsem ráno vystoupil z autobusu, tak jsem věděl, že je to špatné. Je to stejné, jako kdyby atlet běžel s překážkami a druhý bez překážek," poznamenal pro ČTK a Český rozhlas.

Fuksa na své hlavní trati patřil k favoritům, na jaře byl dvakrát druhý na kilometru v závodech Světového poháru. Ve finále od začátku ztrácel, nakonec zaostal za vítězným Polákem Tomaszem Kaczorem o více než 22 sekund. Další medaile získali Rus Kirill Šamšurin a německý král této trati Sebastian Brendel.

"První čtyři byli leváci, praváci uzavírali pole. Myslím si, že kdybych máknul, tak by z toho páté nebo šesté místo mohlo být. Já mám ale cíle někde jinde. Jakmile jsem neměl vidinu medaile, hlava to nedala. Už jsem myslel na debla, abych pošetřil síly," přiznal Fuksa.

Hodinu po singlu ho čekalo finále na deblkanoi. Sourozenecká posádka v prvním společném finále na velké mezinárodní akci neměla medailové ambice. Tři čtvrtiny závodu se čeští reprezentanti pohybovali na osmé příčce, ve finiši zabojovali a posunuli se o dvě místa. Na vítězné Rumuny ztratili zhruba pět sekund.

"Šesté místo je paráda, jsme spokojení. Já jsem trochu doufal, že bychom mohli zkusit ještě jednu posádku, ale třeba příště. Trochu mě mrzelo, že foukal vítr z ruky. Doposud foukalo tak, že nám to vyhovovalo," uvedl Petr Fuksa.

Odpoledne Martin Fuksa postoupil do semifinále dvoustovky, ale dojel v něm pátý a finále mu uniklo. V této doplňkové disciplíně přitom před čtyřmi lety na prvních Evropských hrách v Baku vybojoval bronz.

Devatenáctiletý talent Nepejchal už v Minsku získal dvě bronzové medaile: první ve smíšených družstvech s Anetou Brabcovou, druhou pak v individuální soutěži ve střelbě ze vzduchové pušky. Od dalšího bronzu ho v královské disciplíně dělilo dva a půl bodu, které ve finále ztratil na třetího Maďara Istvána Péniho.

V libovolné malorážce 3x40 letos Nepejchal vyhrál dubnový závod Světového poháru v Pekingu a zajistil ČR účastnické místo na olympijských hrách v Tokiu. V Minsku zvítězil Rus Sergej Kamenskij, který navázal na stříbro ze vzduchovky.

V kvalifikaci rychlopalné pistole skončil Martin Strnad sedmý, od finále ho dělil jediný bod. Volnostylařka Adéla Hanzlíčková se do čtvrtfinále váhy do 68 kg neprobojovala, s Polkou Agnieszkou Wieszczekovou prohrála 2:5.

Výsledky Evropských her v Minsku
Badminton:
Muži:
Dvouhra - skupina H: Počtarov (Ukr.) - Ludík (ČR) 2:1 (15, -20, 11).
Čtyřhra - skupina C: Ivanov, Sozonov (Rus.) - Janáček, Švejda (ČR) 2:0 (7, 8).
Ženy:
Dvouhra - skupina B: Repiská (SR) - Tomalová (ČR) 2:0 (14, 18).
Čtyřhra - skupina D: Käppleinová, Goliszewská (Něm.) - Bášová, Fuchsová (ČR) 2:0 (13, 13).
Rychlostní kanoistika:
Muži:
1000 m:
K1: 1. Kopasz (Maď.) 3:30,936, 2. Pimenta (Portug.) 3:31,048, 3. Jureňa (Běl.) 3:32,291, ...finále B: 3. Špicar (ČR).
K2: 1. Hoff, Schopf (Něm.) 3:18,175, 2. Syromjatnykov, Kucharyk (Ukr.) 3:18,865, 3. Litovka, Anoškin (Rus.) 3:19,023.
C1: 1. Kaczor (Pol.) 3:57,953, 2. Šamšurin (Rus.) 3:58,028, 3. Brendel (Něm.) 3:59,278, ...9. M. Fuksa (ČR) 4:20,631.
C2: 1. Chirila, Mihalachi (Rum.) 3:40,919, 2. Vanďuk, Rybačok (Ukr.) 3:41,692, 3. Šamšurin, Pěrvuchin (Rus.) 3:42,547, ...6. M. Fuksa, P. Fuksa (ČR) 3:46,072.
Ženy:
500 m:
K2: 1. Chuděnková, Litvinčuková (Běl.) 1:40,888, 2. Karaszová, Kozáková (Maď.) 1:42,526, 3. Stěpanovová, Pančenková (Rus.) 1:43,358, ...Dimovová, Štemberková (ČR) vyřazeny v semifinále.
Sportovní střelba:
Muži:
Libovolná malorážka 3x40 ran: 1. Kamenskij (Rus.) 461,6, 2. Ščerbacevič (Běl.) 460,9, 3. Péni (Maď.), 4. Nepejchal, ...v kvalifikaci 25. Nymburský (oba ČR).
Rychlopalná pistole: 1. Geis (Něm.) 33, 2. Quiquampoix 32, 3. Bessaguet (oba Fr.), ...7. Strnad, 9. Podhráský (oba ČR).
Ženy:
Sportovní pistole: 1. Korakakiová (Řec.) 35+3 v rozstřelu, 2. Diethelmová Gerberová (Švýc.) 35+2, 3. Bonevová (Bulh.), ...v kvalifikaci 10. Červenková, 20. Anna Dědová (obě ČR).