Kajakář Zavřel je mistrem Evropy do 23 let na 500 metrů

Račice

Kajakář Jakub Zavřel získal na mistrovství Evropy v Račicích titul v závodě na 500 metrů v kategorii do 23 let. Jeho zlatý úspěch napodobily juniorky Štěpánka Sobíšková a Barbora Galádová, které triumfovaly na stejné trati mezi deblkajakářkami.

Ilustrační snímek. Zleva Jana Ježová, Daniel Havel, Jakub Špicar, Jakub Zavřel, Radek Šlouf, Jan Štěrba.

Další tři bronzové medaile přidali na domácím kanálu do sbírky junioři. Kajakář Tomáš Sobíšek a čtyřkajak Kateřina Zárubová, Gabriela Hermélyová, Adéla Házová, Barbora Betlachová byli třetí na pětistovce, kanoista Jiří Minařík na dvoustovce, v níž navázal na sobotní stříbro z kilometru.

"Hodně jsem se kousnul, závod mě strašně bolel. Ještěže tu jsou dobrovolníci, kteří nám odnášejí lodě na váhu, protože jsem několik minut nebyl schopný pohybu," popsal Zavřel finálový závod. Seniorský mistr Evropy z roku 2017 vylepšil na šampionátu třiadvacítek loňské bronzové umístění. "Letos byla taktika jednoduchá: Vyhrát. Hodně mě hnala tribuna a vědomí, že jsou tady moji nejbližší. Získat první české zlato na domácím šampionátu je úžasný pocit," dodal.

Sobíšek zopakoval na poloviční trati třetí místo ze sobotního kilometru a získal druhý cenný kov z mezinárodní soutěže v kariéře. "Tenhle šampionát si budu hodně pamatovat. Jel jsem svoji jízdu, nekoukal jsem okolo sebe. Start jsem měl hodně dobrý, pak jsem si povolil a v závěru jsem do toho dal co nejvíc. Jsem nadšený, dvě medaile, to je hodně dobré," řekl závodník Sparty.

Bronz vybojoval i čtyřkajak juniorek. Zárubová na háčku byla jedinou členkou posádky, která se podílela i na loňském triumfu juniorského čtyřkajaku na evropském šampionátu v Auronzu. "Je to hodně skvělý pocit mít dvě medaile z juniorského mistrovství Evropy po sobě," řekla.

Kajakářka Sobíšková individuální medailový úspěch svého bratra nenapodobila a na pětistovce obsadila páté místo, na nejkratší trati pak byla devátá. Juniorský čtyřkajak Josef Záhora, Patrik Podraský, Tomáš Hradil, Michael Prokop dojel čtvrtý. Kanoistka Denisa Řáhová skončila sedmá na 500 i 200 metrů a třiadvacítková deblkanoe Antonín Hrabal, Jiří Zalubil byla na pětistovce osmá.

Zavřel zlatou medailí navázal na sobotní bronz kanoisty Petra Fuksy z kilometru. Bratr dlouhodobé české jedničky, mistra světa i Evropy Martina Fuksy, dnes na dvoustovce za stupni vítězů těsně zaostal a skončil čtvrtý. Junioři získali do medailové bilance jednu zlatou, jednu stříbrnou a pět bronzových medailí.

Mistrovství Evropy juniorů a závodníků do 23 let v rychlostní kanoistice v Račicích:
...
3. Minařík (ČR) 43,463