Sun Jang dál na MS vládne kraulařské čtyřstovce, Ledecká padla

Kontroverzní čínský plavec Sun Jang počtvrté za sebou vyhrál na mistrovství světa závod na 400 metrů volný způsob a získal jubilejní desátý titul. O čtvrté vítězství v této disciplíně se na šampionátu v korejském Kwangdžu pokoušela i hvězdná Američanka Katie Ledecká, která ale nevyhrála. Porazila ji mladičká Australanka Ariarne Titmusová.

Kontroverzní čínský plavec Sun Jang slaví titul mistra světa v závodu na 400 metrů volný způsob.

O první světový rekord na šampionátu se postaral Brit Adam Peaty. V semifinále zaplaval 100 metrů prsa za 56,88, čímž o 22 setin vylepšil vlastní historické maximum z loňského evropského šampionátu v Glasgow. Pětinásobný mistr světa a olympijský vítěz z Ria bude v této disciplíně usilovat o třetí světové zlato za sebou.

Sun Jang se bude v září hájit u sportovní arbitráže CAS v Lausanne kvůli obvinění z dopingu. Sedmadvacetiletý čínský reprezentant se naposledy dostal do problémů, když loni v srpnu při dopingové kontrole doma v Číně rozmlátil zapečetěné vzorky krve kladivem. Hájil se tím, že antidopingoví komisaři při kontrole porušili několik nařízení, a od Mezinárodní plavecké federace FINA dostal pouze varování.

Nebyly to ale jeho první problémy s dopingem. V roce 2014 si odpykal tříměsíční distanc a Australan Mack Horton ho před olympijským finále v Riu 2016 označil za "dopujícího podvodníka". Horton tehdy olympiádu vyhrál, dnes na mistrovství světa v Koreji doplaval druhý a odmítl nastoupit na stupně vítězů. Na neoblíbeného čínského rivala, jenž zvítězil v čase 3:42,44, ztratil 73 setin sekundy.

Pětinásobná olympijská šampionka Ledecká, která má po dědečkovi z otcovy strany české kořeny, chtěla v Koreji vyhrát kraulařské závody na 200, 400, 800 i 1500 metrů, ale hned při prvním startu se musela spokojit se stříbrem.

Americká hvězda Katie Ledecká neúspěšně útočila na plaveckém MS na čtvrtý titul na 400 m kraul za sebou.

Osmnáctiletá Titmusová naznačila své možnosti už v rozplavbě, kdy na Ledeckou ztratila necelých šest desetin. Ve finále o svém vítězství rozhodla skvělým finišem. Na poslední padesátce porazila Ledeckou bezmála o dvě sekundy a celkově ji časem 3:58,76 předčila o 1,21 sekundy.

V rozplavbách se v této disciplíně představila i Češka Barbora Seemanová, která díky opětovnému zlepšení českého rekordu na 4:09,73 obsadila 13. příčku.

Prsařský suverén Adam Peaty v semifinále prsařské stovky vylepšil vlastní světový rekord.