Rubriky:

Vodní sporty

Dvojice skokanů se vrhla v extrémních podmínkách do podzemního jezera

15. října 2020 13:43 - Bukurešť/Praha

Mistryně světa Rhiannan Ifflandová a Rumun Constantin Popovici povýšili extrémní skoky do vody na další úroveň. Skočili v hloubce 120 metrů do podzemního jezera rumunského solného dolu Salina Turda, který je jedním z nejstarších solných dolů na světě. Nikdo jiný se o takový kousek dosud nepokusil.

sntv

Důl v Transylvánii nabídl podmínky, s nimiž se na světových akcích při skocích z vysoké platformy nesetkávají. Teplota vzduchu i vody jen 12 stupňů Celsia byla tím nejmenším problémem. Větší potíž znamenala mimořádná slanost vody, která byla osmkrát vyšší než v Jadranu. Když ze stěny dolu skočili, nabrali nad hladinou rychlost 85 kilometrů v hodině, ale voda je pustila jen do hloubky 2,5 metru, poloviční než obvykle.

Navíc v dole neměli přírodní světlo. "Dole v jezeře byla velká tma. Voda má o sedmnáct procent vyšší hustotu než mořská voda, takže dopad je jiný. Je to unikátní zkušenost dopadnout do vody, která je tak slaná. Vytlačí vás pak přímo vzhůru k hladině," popisovala devětadvacetiletá Australanka Ifflandová, která vyhrála MS v letech 2017 i 2019.

První zprávy o solném dole, který si pro svůj extrémní kousek vybrali, pocházejí ze třináctého století. Používaný byl až do roku 1932. Nyní je v něm muzeum a podzemní tematický park, který v běžném roce navštíví zhruba 700 000 lidí.

ČTK

Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.