Rubriky:

Vodní sporty

Malý a velký. Oslavy v Riu stvořily přátelství českých sportovních es

12. ledna 2017 10:30 - Praha

Na pohled jsou poněkud nesourodá dvojice – drobný kajakář Jiří Prskavec (172 cm) a judistický čahoun Lukáš Krpálek (198 cm). Jenže oba spojuje víc než jen medaile z olympiády. „Lidsky jsme si sedli, jsme dobří kamarádi. Navíc bydlíme kousek od sebe, vídáme se poměrně často,“ vysvětluje vodní slalomář Prskavec.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Právě medailový zisk stál na počátku jejich přátelství. Tedy spíše to, co se odehrávalo po něm… „Byli jsme první dva medailisti, tak jsme slavili všechno společně,“ vysvětluje Prskavec. Svým bronzem odstartoval českou sbírku, Krpálek na něj navázal o den později zlatým vystoupením. A společné zážitky sbírali i po návratu domů.

Hlídají si psy

„Rozdíl mezi naší Cherinkou a Olivou je stejný jako mezi mnou a Lukášem Krpálkem,“ vtipkoval Prskavec na svém Instagramu u fotky robustnějšího francouzského buldočka patřícího jeho kamarádovi a drobného bišonka Prskavcovy přítelkyně.

„Lukáš mi dal Olivu na hlídání, asi jsem byl poslední možnost. Ale teď jsem k nim vzal i našeho pejska, aby si u nich zvykl a mohl jsem ho tam občas odložit,“ vypráví kajakář s úsměvem.

 

Rozdíl mezi naší Cherinkou a @oliva_krpalkova je stejný jako mezi @jiriprskavec a @lukaskrpalek 😂 #dogwalling #everydaythings

Fotka zveřejněná uživatelem Jiří Prskavec (@jiriprskavec),Zář 9, 2016 v 10:44 PDT

Většina společných akcí se ale točí kolem sportu. A tak po Vánocích vzali bikera Jaroslava Kulhavého a na skialpech se vydali na Lysou horu. „Máme všichni přítelkyně z Moravy a Slezska. Lukáš mi napsal, z Kozlovic jsem to měl kousek, tak jsme vyrazili,“ líčí Prskavec.

Sestava ve složení zlatý, stříbrný a bronzový medailista z Ria pochopitelně budila pozornost. „Mě moc nepoznávali, kluky víc. Hlavně Lukáše, jak je obrovský. Takového člověka si všimnete, i kdyby nebyl olympijský vítěz,“ usmívá se třiadvacetiletý mistr světa.

„Jířa mě hrozně proháněl, asi ho budu muset vzít na žíněnku," vydechoval šestadvacetiletý Krpálek. Dočasná výměna sportů ostatně není vyloučena. „Lukáše bych asi v tuhle chvíli do lodě netahal, možná v létě," říká Prskavec při pohledu na zamrzající hladiny.

A naopak? „Na Sporťáčku v Plzni už mi Lukáš jeden chvat ukazoval, jak ho přehodit. Samozřejmě se vůbec nebránil, ale byl hřejivý pocit hodit na ipon olympijského vítěze,“ usmívá se Prskavec.

A tak se zatím potkávají u sportů, které jsou oběma podobně blízké. Nebo vzdálené. Jako když v neděli došlo k hokejovému měření sil. „Byl jsem pokecat u Lukáše a oni mají hned za barákem rybník. Navrhl, že bychom si mohli zabruslit,“ líčí Prskavec.

Sháněl brusle

Jenže plán se zadrhl na zásadní komplikaci. Kajakář s sebou neměl brusle a varianta zapůjčení od Krpálka pochopitelně nebyla reálná… „Říkal, že má jedny po tetě. O číslo menší, krasobruslařské… To bylo pekelné, po pěti minutách jsem je sundával,“ chechtal se Prskavec, jehož po chvíli vysvobodili Krpálkovi kamarádi a dodali mu brusle správné velikosti.

I když Prskavec dva roky žil v hokejové kolébce Kanadě, kde jeho otec trénoval slalomáře, s hokejkou si úplně netykal. „Bruslil jsem asi po sedmi letech, ale hokej jsem hrál snad poprvé. Nebyl jsem úplně stabilní,“ přiznal.

 

Dneska hokej s @lukaskrpalek 😂 Asi se budu držet pádla, ale s hokejkou je to taky sranda 👌☃❄🏒🥅 #icehockey

Fotka zveřejněná uživatelem Jiří Prskavec (@jiriprskavec),Led 8, 2017 v 8:09 PST

Krpálek na tom nebyl o moc lépe, když chtěl natočit na sociální sítě příjezd a zastavení, šlehnul sebou o zem. „Chtěl jsem jezdit na ledě jako Jarda Jágr, ale trošku jsem se netrefil do techniky,“ okomentoval svůj pád.

Kdo byl tedy vítězem hokejové bitvy? „Kdybychom hráli normálně, nemám proti Lukášovi šanci, dal by mi bodyček a já bych odletěl. Byli jsme srovnatelně špatní,“ uznal Prskavec.

Teď se s parťákem pár týdnů neuvidí. Krpálek se chystá na soustředění do Japonska, Prskavec do Austrálie. Místo dalšího setkání? Lavice Vysoké školy tělesné výchovy a sportu Palestra. „Jsme ve stejném ročníku, trochu jsem ho dohnal,“ vysvětluje Prskavec.

Michal Osoba, Právo

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty