Rubriky:

Vzestupy a pády

Johnson: Tři dny hrdinou, pak zatracencem

2. prosince 2008 12:36 - PRAHA

Byl nejrychlejším mužem planety. Jako první člověk na světě zaběhl hladkou stovku pod 9,8 sekundy. Ben Johnson, kanadský sprinter, však na atletickém trůnu dlouho nepobyl. Tři dny po jeho vítězství na olympijských hrách v Soulu byl diskvalifikován kvůli dopingu. Jak rychle vzlétl na vrchol, tak rychle spadl dolů. Z miláčka se stal zatracovaný člověk.

Benjamin Sinclair Johnson se narodil 30. prosince 1961 ve Falmouthu na Jamajce. V roce 1976 emigroval s rodiči do kanadské provincie Ontario. Zde poznal trenéra Charlieho Francise (bývalého šampióna z hladké stovky), který si jej vzal pod křídla. První úspěchy přišly na Hrách Commonwealthu v Austrálii 1982. Ben tady získal dvě stříbra ze stovky a ze sprinterské štafety.

O rok později na mistrovství světa v Helsinkách skončil už v semifinále. Na olympijských hrách v Los Angeles 1984 získal bronz jak na trati 100 m, tak ve štafetě na 4x100 m. Sedm porážek po sobě mu uštědřil jeho největší soupeř Američan Carl Lewis. V roce 1985 ho Ben konečně poprvé porazil. Následující rok na hrách Commonwealthu ve Skotsku bral zlato z hladké stovky, sprinterské štafety a stříbro z dvoustovky. 

Tři dny olympijským vítězem

Na světovém šampionátu v Římě 1987 zaběhl světový rekord na 100 m v čase 9, 83 s a opět se mohl radovat z kovu nejcennějšího. Kanada Johnsona zbožňovala. Stal se nejen jejím sportovcem i atletem let 1986 a 1987, ale převzal i Řád Kanady. Olympijský rok 1988 však nezačal pro „Kulku“ Bena, jak se Johnsonovi přezdívalo, dobře. Zranění kolenní šlachy si vyžádalo delší léčbu. Na olympiádě v Soulu už byl Ben ale fit.

Dne 24. září vyhrál stovku v rekordním čase 9, 79 s. Ze zlaté medaile se ale radoval jen krátce. Tři dny po závodě byl diskvalifikován. Ve vzorcích jeho moči byly objeveny stopy po anabolickém steroidu stanozolu. Ben musel vrátit nejen zlato z olympijských her, ale dodatečně i ze světového šampionátu 1987. Jeho dva světové rekordy byly vymazány z historických tabulek a dva roky nesměl vstoupit na atletický ovál. Z miláčka národa se stal nenáviděný a zatracovaný člověk.

 Doživotní trest

Johnson nejprve užívání nedovolených prostředků odmítal. Později připustil, že lhal a přiznal se, že anabolika bral od roku 1981. V roce 1991 se Ben po vypršení trestu začal připravovat na návrat. Ten mu ale nevyšel, na olympijských hrách v Barceloně 1992 skončil už v semifinále. V březnu 1993 oznámila dopingová komise IAAF, že lednový vzorek Johnsona vykazoval zvýšenou hladinu testosteronu. Následoval doživotní distanc. Ben se snažil několikrát odvolat, ale vždy marně.

V listopadu 1999 doživotně potrestaný, avšak stále trénující Johnson, neprošel další namátkovou antidopingovou zkouškou. Ve vzorku měl diuretikum, prostředek k maskování dopingu. O kanadském sprinterovi je ale slyšet dodnes. Na charitativním závodě běžel s koňmi. Věnoval se fyzické přípravě argentinského fotbalisty Diega Maradony a trénoval mladé atlety. Vlastní řadu sportovního oblečení se sloganem Chyť mě. Vystupuje v reklamách a píše knihu Duše do Soulu, v níž by chtěl očistit své jméno a říci světu, jak to s jeho dopingem tenkrát bylo. Avšak nejraději prý svůj čas tráví se svou malou vnučkou.

 
Veronika Feltová, Sport.cz

Časová osa: Vzestupy a pády

Filtr článků - Vzestupy a pády