Švédští hokejisté slaví olympijský triumf

TURÍN

Švédští hokejisté slaví po dvanácti letech vítězství na olympijských hrách, které vyhráli podruhé v historii. Ve finále v Turíně zdolali Finsko 3:2, když vítěznou branku vstřelil v 10. vteřině závěrečné třetiny obránce Nicklas Lidström. Švédové tak navázali na triumf z roku 1994 z Lillehammeru, Finsko vyrovnalo druhým místem svůj nejlepší výsledek z Calgary z roku 1988.

Lidström se tak společně s útočníkem Fredrikem Modinem zařadil mezi hokejisty, kteří dokázali vedle Stanleyova poháru a mistrovství světa vyhrát i olympiádu. Dosud bylo v této vybrané společnosti šestnáct hráčů, včetně útočníka Petera Forsberga. Hvězda Philadelhie se radovala společně s bratry Jörgenem a Kennym Jönssonem z obou olympijských triumfů Tří korunek. V Lillehammeru byl i současný generální manažer týmu Mats Näslund.

Severské derby bylo od začátku z obou stran opatrné a diváci v hale Palasport Olimpico dlouhou čekali na vyloženou šanci. Nejdříve se ubránili Švédové při Hävelidově vyloučení a Finové zase přečkali Laaksonenův trest. V 15. minutě při pobytu Jörgena Jönssona na trestné lavici už hráči Suomi potvrdili, že jsou na turnaji nejlepším týmem v přesilovkách. Již šestnáctou využitou početní výhodu zařídil obránce Timomen, který od modré čáry prostřelil Lundqvista mezi betony a připsal si první trefu v Turíně.

V druhé třetině potvrdili i Švédové, že se jim daří v početní převaze. Při signalizovaném vyloučení ještě gólman Niittymäki po Tjärnqvistově teči včas sevřel betony, ale následnou výhodu už zužitkoval Zetterberg. Útočník Detroitu vyjel zpoza branky a za přispění nešťastné teče finského beka Berga vyrovnal.

Finové se pak snažili odpovědět, ale Selänne ani Timonen na švédského gólmana nevyzráli. Na druhé straně zlikvidoval Niittymäki pokus Daniel Sedina, ale v 35. minutě už inkasoval podruhé. Finové dvě oslabení ubránili, ale při třetím v řadě se prosadil obránce Kronwall. Dodatečně povolaný náhradník za zraněného Öhlunda přešel mezi kruhy přes Laaksonena a poslal vyloučeného kapitána Sakua Koivua po 24 vteřinách zpět na led z trestné lavice.

Z vedení se radovali Švédové jen 96 vteřin. Jussi Jokinen objel soupeřovu branku a předložil puk volnému Peltonenovi, kterého nepokryl právě střelec předešlého gólu Kronwall. Peltonen potom spálil obrovskou šanci v početní převaze v 37. minutě, kdy nezamířil přesně.

Lundqvist v závěru zářil

Mrzet musel tento moment útočníka švýcarského Lugana ještě více po deseti vteřinách závěrečné třetiny, kdy obránce Lidström trefil puk přesně do škvírky mezi Niittymäkiho pravým ramenem a horní tyčkou. Švédové ve hře čtyř proti čtyřem využili k přečíslení momentu, kdy Saku Koivu při vhazování přišel o hokejku.

Finsko se snažilo vyrovnat, ale spoluhráč Jágra a spol. z New Yorku Rangers Lundqvist řešil nebezpečné situace úspěšně. Švédové hrozili z brejků a obrovskou šanci pojistit vedení měl Samuelsson, který trefil tyč odkryté branky. Finové, kteří vyhráli dosavadních všech sedm utkání v Turíně, ani v závěrečném náporu nedokázali vstřelit vytouženou vyrovnávací branku a sen o prvním triumfu na olympiádě se jim rozplynul. Největší šanci spálil Olli Jokinen, proti kterému skvěle zasáhl Lundqvist.

Finsko - Švédsko 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 15. Timonen (Selänne), 35. Peltonen (J. Jokinen, O. Jokinen) - 25. Zetterberg (Samuelsson, Bäckman), 34. Kronwall (Zetterberg), 41. Lidström (M. Sundin, Forsberg). Rozhodčí: Devorski (Kan.) - Nelson (USA), Mášik (SR). Vyloučení: 7:7. Využití: 1:2. Diváci: 8274.
Finsko: Niittymäki - Timonen, Numminen, Nummelin, Lydman, Berg, Niemi - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - Peltonen, O. Jokinen, J. Jokinen - Hagman, N. Kapanen, Nieminen - Laaksonen, M. Koivu, J. Ruutu. Trenér: Erkka Westerlund.
Švédsko: Lundqvist - Kronwall, Lidström, Hävelid, D. Tjärnqvist, Bäckman, K. Jönsson, R. Sundin - Modin, M. Sundin, Forsberg - Alfredsson, Pahlsson, Axelsson - Samuelsson, Zetterberg, Holmström - H. Sedin, J. Jönsson, D. Sedin. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.