Rubriky:

Tenis

Nestačí jen přehazovat, ví Kvitová. Karolíny český souboj neřeší

7. července 2019 14:06 - Londýn

Tak trochu český den zažije v pondělí slavný Wimbledon. V osmifinále dvouhry tenistek se představí čtveřice Petra Kvitová, Barbora Strýcová a Karolíny Plíšková a Muchová, které se utkají spolu. Žádný jiný národ nemá mezi nejlepší šestnáctkou žen na londýnské trávě tak početné zastoupení.

 

Tim Ireland, ČTK/AP

Dvojnásobná vítězka turnaje a letos šestá nasazená Kvitová bude o čtvrtfinále bojovat s domácí nadějí Johannou Kontaovou. Britku porazila čtyřikrát z pěti zápasů, naposledy loni na trávě cestou za titulem v Birminghamu.

Kvitová vstoupila do Wimbledonu s obavami, protože předtím léčila natržený sval v předloktí levé ruky. Zatím hraje bez bolesti a dává vzpomenout na svoji cestu za tituly v letech 2011 a 2014. Ve druhém a třetím kole nasázela 47 vítězných míčů. "Když budu míče jen přehazovat, nemám tu moc šancí. Potřebuji se držet své hry, být agresivní," řekla. Tři zápasy stihla za tři hodiny a 34 minut. "Lépe zatím turnaj jít nemohl."

Petra Kvitová slaví postup.

Andrew Couldridge, Reuters

Proti Kontaové bude čelit pevnému servisu. Turnajová osmnáctka přišla o podání jen jednou. "Pro Jo je tráva výhodný povrch, protože hraje ostré ploché údery, zvlášť z bekhendu. Určitě to bude těžké utkání," očekává Kvitová před duelem na centrálním dvorci. "Navíc tady má za sebou publikum, které ji požene," dodala.

Velkou pozornost poutá český souboj Karolín. Favoritkou je třetí nasazená Plíšková. Vítězka z Eastbourne už vyhrála na trávě osm zápasů v řadě a tradičně se opírá o servis. Potvrzuje přezdívku "Královna es" a s 29 je nejlepší v turnaji. "Na servis si věřím, ale dobře se i hýbu a výhry mi dodávají sebevědomí," pochvaluje si.

S Muchovou se střetly v prvním kole Australian Open a Plíšková vyhrála ve dvou setech. "Dělala jsem hodně chyb, zápas jsem neodehrála úplně nejlépe. Ona ho hrála výborně a potvrdila tam roli favoritky," vzpomínala Muchová. Loni byla touto dobou na 223. místě žebříčku a nyní atakuje elitní padesátku. "Každým týdnem se zlepšuje, známe se i z tréninku, připravím se na to," řekla Plíšková.

Karolína Plíšková se raduje po výhře nad Sie Šu-wej z Tchaj-wanu.

Kirsty Wigglesworth, ČTK/AP

Fakt, že jde o české klání, ani jedna neřeší. "Na kurtě je jedno, jakou má kdo vlaječku," uvedla dvaadvacetiletá Muchová. "V Česku bude asi ten zápas extrémně sledovaný, lidi u nás jsou na to žhaví. Nebudu řešit, že je na druhé straně Češka," řekla Plíšková, která od loňska vyhrála nad krajankami 10 z 12 zápasů.

Karolína Plíšková je poslední hráčkou v turnaji, která může teoreticky sesadit Australanku Ashleigh Bartyovou z tenisového trůnu. Česká svěřenkyně Španělky Conchity Martínezové ale musí postoupit do finále, aby měla šanci.

Zatímco Plíšková nebo Muchová postoupí do prvního wimbledonského čtvrtfinále, třiatřicetiletá Strýcová si může zopakovat účast mezi osmičkou z roku 2014. S 21. nasazenou Elise Mertensovou z Belgie nejspíše půjde o dlouhý zápas. Každá z nich totiž ve třech utkáních strávila na kurtu něco přes pět hodin.

Karolína Muchová při utkání s Anett Kontaveitovou z Estonska.

Tim Ireland, ČTK/AP

"Je výborná, skvěle podává a nedává body zadarmo, takže se na ně nadřu. Myslím, že záleží hlavně na mně, jak se budu držet svého plánu," uvedla Strýcová, kterou zdobí ve Wimbledonu útočný styl a soupeřky dostává pod tlak.

Pořadatelům letos přeje počasí. První týden turnaje bylo krásně a pršelo až v sobotu večer a o volné neděli dopoledne. Od pondělí má být opět bez deště.

ČTK

ČT sport Rosol - Gombos dnes 12:00
20200704T12:00:00+0200
Rosol vs. Gombos
Rosol vs. Gombos
Rosol
Gombos
ČT sport Schmiedlová - Vondroušová dnes 14:00
20200704T14:00:00+0200
Schmiedlová vs. Vondroušová
Schmiedlová vs. Vondroušová
Schmiedlová
Vondroušová
ČT sport Kužmová - Martincová dnes 15:30
20200704T15:30:00+0200
Kužmová vs. Martincová
Kužmová vs. Martincová
Kužmová
Martincová

Časová osa: Tenis