Kolaps favoritů! Hirscher ani Kristoffersen do cíle slalomu nedojeli, všichni Češi je napodobili

Pchjongčchang

Slalom na olympijských hrách v Pchjongčchangu vyhrál Švéd André Myhrer. K vítězství mu napomohlo selhání dvou největších favoritů Marcela Hirschera a Henrika Kristoffersena, kteří nedokončili úvodní respektive druhé kolo. Do cíle prvního kola později nedorazil ani jeden člen českého kvarteta - Ondřej Berndt, Filip Forejtek, Jan Zabystřan a Adam Kotzmann.

Švéd André Myhrer využil zaváhání největších favoritů a vyhrál olympijský závod ve slalomu.

Pětatřicetiletý Myhrer se stal nejstarším olympijským medailistou v této disciplíně a triumfem napodobil krajanku Fridu Hansdotterovou, která minulý týden v Koreji ovládla závod žen. Bronzový medailista z minulých her v Soči porazil druhého Ramona Zenhäuserna ze Švýcarska o 34 setin sekundy, třetí skončil Rakušan Michael Matt.

Právě jeho staršího bratra připravil švédský reprezentant o rekord nejstaršího olympijského medailisty ve slalomu. Mario Matt triumfoval v Soči ve věku 34 let a 319 dní, zatímco Myhrerovi je 35 let a 42 dní.

Čtyřiadvacetiletý Michael Matt se stal třetím olympijským medailistou v rodině. Jeho další bratr Andreas vybojoval na hrách ve Vancouveru v roce 2010 stříbro ve skikrosu.

Myhrer byl po prvním kole druhý se ztrátou dvou desetin sekundy na Henrika Kristoffersena. Ke zlatu mu poté pomohla soupeřova chyba, protože třiadvacetiletý norský lyžař nastoupil do závěrečné jízdy příliš agresivně a minul branku. Navíc už v prvním kole vypadl slalomářský suverén Marcel Hirscher z Rakouska.

Šestinásobný vítěz Světového poháru a mistr světa Hirscher, který v Koreji ovládl kombinaci a obří slalom, promarnil šanci stát se teprve čtvrtým závodníkem s třemi zlatými medailemi ze sjezdového lyžování z jedné olympiády. Dosud to dokázali Toni Sailer z Rakouska (v roce 1956), Jean-Claude Killy z Francie (1968) a Janica Kosteličová z Chorvatska (2002).