OLYMPIJSKÝ SOUHRN: Vítková i Krčmář bez medaile, Zdráhalová jedenáctá. Ledecká ani nevyjela

Pchjongčchang/Praha

Po dvou medailových dnech na olympijských hrách v Koreji vyhlíželi čeští fanoušci další cenné kovy marně. Biatlonistka Veronika Vítková po bronzu ze sprintu dojela ve stíhačce sedmá. Nedělní úspěch nezopakoval ani Michal Krčmář, který ze stříbrné příčky spadl na 30. místo. Snowboardistka Šárka Pančochová skončila ve finále slopestylu šestnáctá a nenavázala na páté místo ze Soči. V závodě rychlobruslařek na 1500 m byla Nikola Zdráhalová jedenáctá.

Vyčerpaná Veronika Vítková v cíli stíhacího závodu.

V průběhu třetího soutěžního dne se v Pchjongčchangu původně mělo rozdělovat celkem osm medailových sad, mimo jiné i za obří slalom žen, v němž se má představit i české kvarteto v čele s Ester Ledeckou. Závod byl však kvůli silnému větru odložen na čtvrtek!

I pondělní stíhačku biatlonistek na 10 km ovládla vítězka sobotního sprintu Laura Dahlmeierová z Německa. V sobotu bronzová Vítková se dlouho držela v boji o medaile, jenže naděje pro ni zhasla po dvou chybách na poslední střelbě.

Další česká reprezentantka Jessica Jislová si udržela třiadvacáté místo ze stíhačky, mladá naděje Markéta Davidová se propadla o deset příček na 25. pozici, Eva Puskarčíková si naopak polepšila ze 43. na 32. místo.

Krčmář pohřbil své šance na zopakování pódiového umístění dvěma chybami hned na první střelbě, celkem minul terč sedmkrát a propadl se až na konečné 30. místo. Ondřej Moravec udělal dokonce osm chyb a skončil 51. Zklamání ze sprintu napravil parádním výkonem a ziskem zlata francouzský fenomén Martin Fourcade. Senzací je stříbro pro Švéda Sebastiana Samuelssona.

Silný vítr odložil obří slalom i start slopestylu

Američanka Mikaela Shiffrinová přijela do Pchjongčchangu především zopakovat olympijské zlato ve slalomu, ale velké šance se jí dávaly i v původně na pondělí naplánovaném obřím slalomu. První žena celkové klasifikace Světového poháru dokázala, že i tuto disciplínu skvěle ovládá, když vyhrála závody v Courchevelu a Kranjske Goře.

Rozmary počasí si však, podobně jako v neděli v případě sjezdu mužů, vyžádaly odložení závodu žen na čtvrtek (start 1. kola je naplánován na 1:30 SEČ). Na vině byl příliš silný vítr. Čtveřice českých reprezentantek Martina Dubovská, Kateřina Pauláthová, Gabriela Capová a Ledecká, pro niž však bude hlavním závodem obří paralelní slalom na snowboardu v předposlední den her, si tak musejí na olympijskou premiéru počkat.

Také snowboardistka Šárka Pančochová musela kvůli nepříznivému počasí čekat více než hodinu na začátek finále ve slopestylu. Startovala jako první z 25členného pole, ale příliš se jí nedařilo, ve druhé jízdě se nevyhnula ani pádu a skončila šestnáctá. Za týden ji v Koreji ještě čeká kvalifikace Big Airu. Zlatou medaili v závodu, který poznamenaly větrné poryvy, obhájila Američanka Jamie Andersonová.

Nikola Zdráhalová na rychlobruslařském oválu skončila v závodu na 1500 metrů jedenáctá. Za vítěznou Nizozemkou Ireen Wüstovou zaostala o více než tři a půl sekundy (3,68 s). Jednatřicetiletá Wüstová získala v Koreji druhou medaili. Martina Sáblíková se sice také kvalifikovala, ale tuto pro ni okrajovou disciplínu vynechala a bude se soustředit na závod na pět kilometrů.

Česká sáňkařka Tereza Nosková je po polovině soutěže sedmadvacátá z třiceti závodnic. Vede Němka Geisenbergová před krajankou Eitbergerovou.

Dvě zlata pro Kanadu

Olympijským vítězem v jízdě v boulích se stal Kanaďan Mikaël Kingsbury. Stříbrný medailista ze Soči potvrdil roli největšího favorita. Druhý skončil Australan Matt Graham, třetí Japonec Daichi Hara.

Kanadští krasobruslaři vyhráli olympijskou soutěž družstev. Rozhodli o tom ještě před závěrečnými volnými tanci, nakonec porazili obhájce olympijského zlata z Ruska o sedm bodů. Bronz získali Američané, kteří obhájili třetí pozici z olympijské premiéry této soutěže v Soči.

Finalisty už zná turnaj smíšených dvojic v curlingu. V prvním semifinále Kanada porazila 8:4 Norsko a ve druhém Švýcarsko zdolalo Olympijské sportovce Ruska 7:5.

Švédské hokejistky si připsaly jednoznačné vítězství 8:0 nad Koreou a společně se Švýcarskem, jež porazilo Japonsko 3:1, suverénní vévodí skupině B olympijského turnaje.

Zlaté medaile se v pondělním programu dočkali i Norové. Skokanka na lyžích Maren Lundbyová vyhrála závod na středním můstku před Althausovou z Německa a Japonkou Takanašiovou.

25. Davidová -2:54,5 (6),
32. Puskarčíková (všechny ČR) -3:18,5 (3).
Skupina B:
Švýcarsko - Japonsko 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Branky: 31. a 34. S. Benzová, 45. Müllerová - 48. Kubová.
Švédsko - Korea 8:0 (4:0, 1:0, 3:0)
Branky: 25. a 42. Winbergová, 4. Nylénová-Perssonová, 10. Lundbergová, 11. Fällmanová, 18. Udénová Johanssonová, 42. Nordinová, 46. Stenbergová.