Rubriky:

Biatlon

Soukalová o talismanech pro Soči: Mám prasečí uši a sto rublů pro štěstí

6. února 2014 15:41 - Soči

Trénink a spánek. Zcela prostý byl dosavadní program české biatlonistky Gabriely Soukalové, jedné z největších adeptek na medaili při olympijských hrách v Soči. Pokud nebyla na trati v některém z areálů, tak odpočívala. „Je důležité dostat do sebe energii,“ vysvětlovala čtyřiadvacetiletá závodnice.

 

Vlastimil Vacek, Právo

V Soči jste závodila už v minulém roce. Jak moc se liší tratě, které organizátoři připravili pro olympijské závody?

Jsou lepší než před rokem. V nejužších místech jsou o hodně širší než před dvanácti měsíci, což je určitě příjemné. Hodně záleží na sněhu. Trochu se bojím, kdyby přituhlo a sníh byl krystalický. Když bude podklad hodně rychlý, ve sjezdech půjde o pořádný mazec. Kopce jsou docela drsné. Však jsme také tréninky na vyjetí absolvovali na okruzích pro klasické lyžování, jak je biatlonový okruh těžký.

Zahrajte si největší hokejový turnaj světa v Soči! Vytvořte si vlastní tým na Fantasy Sport.cz

Je pro vás sprint příjemným vstupem do olympijských her?

Tenhle závod mám nejméně ráda, a tak jsem za daný program ráda. Alespoň budu mít sprint za sebou. Moc si od neděle neslibuji.

Z jakého důvodu nemáte krátkou distanci ráda?

Dříve byl sprint mým nejoblíbenějším závodem, ale letos se mi v něm moc nedaří. Jako bych se neuměla zkoncentrovat na střelbu. Moc si prostě ve sprintu nevěřím, obvykle se na něj netěším.

V čem je koncentrace na střelbu odlišná od ostatních závodů?

Hodně jde o tempo na trati. Jak jsme ve vyšší nadmořské výšce, člověk se tak rychle nedokáže před střelbou uklidnit. Letos mi vyhovují více delší tratě. Nevím proč. Jako by sprint byl v moc rychlém tempu. Raději jedu o stupínek pomaleji a klidně o dost delší dobu, než to hnát. Asi jsem pohodlná. (směje se)

V neděli vás čeká první závod. Přiblížíte své rozpoložení před závodem ve sprintu?

Cítím se v pohodě. Kdyby vše vydrželo, bylo by to fajn. Hodně jsem poslední dobou spala. I odpoledne, což u mě není obvyklé. Ale cítila jsem, že potřebuji odpočívat.

Je střelnice v Soči hodně těžká? Obklopuje ji naprosto gigantická zeď, každý výstřel doprovází mnohonásobná ozvěna a nad hlavami máte kabinovou lanovku. Jde o rušivé elementy?

Je pravda, že se člověku zdá, jako by střílel s vyšší ráží. Kdybychom přiletěli přímo na závod nebo den předem, šlo by o problém. Ale jde o otázku tréninků, člověk si zvykne. Lanovka sice vytváří pohyblivý stín, ale není v takové blízkosti terčů, aby odváděl pozornost. Ale až budu na pokraji sil, ani si nevšimnu, že mám nad hlavou lanovku. (směje se) Mnohem větší problém bude s větrem.

V čem spočívá?

Vítr je strašně nevyzpytatelný. Než jsem při jednom z tréninků objela stadión, úplně se obrátil a foukalo z jiné strany. Vůbec jsem se nechytla. Reakce na povětrnostní podmínky bude velmi důležitý faktor.

Máte jasno o programu do prvního ostrého startu?

Tréninky jsou už trošičku kratší. Jde o naladění na pozitivní vlnu, nastřádání energie. Jen prostě zvesela zkusit, jak vše půjde.

Při odletu do Soči jste od sestry dostala speciální dárek. Prozradíte, o co se jednalo?

Připravila mi storublovou bankovku, kterou dala do růžového prasátka. A dostala jsem k tomu knížku. Jde o dětskou publikaci. O veselém prasátku se to jmenuje. Jsou u ní prasečí uši pro štěstí, takže jsme si s Michalem Šlesingrem v letadle chviličku četli. Docela jsme se pobavili.

A sto rublů už jste utratila?

Ne, ne, ne. Nemám v plánu bankovku utratit. Nechám si ji. Věřím, že přinese štěstí. Možná by mi chybělo, kdybych ji utratila.

Radek Malina (Soči), Sport.cz, Právo

Časová osa: Biatlon

Filtr článků - Biatlon


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..